چمن مصنوعی تنیس

چمن مصنوعی زمین تنیس

چمن مصنوعی تنیس

بازی تنیس یکی از ورزش های محبوبی است که سال ها در میان مردم رواج پیدا کرده و مردم به این بازی علاقه مند شده اند. وجود یک زمین تنیس در فضای باغ خانه شما باعث می شود تا تفریحاتی سالم داشته باشید و به راحتی در محیط خود سرگرم بازی شوید. همچنین اگر قصد دارید که یک زمین تنیس حرفه ای راه اندازی کنید و از آن کسب درآمد کنید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

چمن مصنوعی در دو نوع چمن ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی طبقه بندی می شوند که با توجه به نوع ورزش، چمن مصنوعی ها در انواع گوناگونی قرار دارند. شما می توانید در مقاله چمن مصنوعی چیست؟ اطلاعات کامل تری در رابطه با این حیطه دریافت کنید.

انواع زمین های تنیس:

انواع زمین تنیس
 • زمین تنیس سخت (Hard Tennis Courts): از ترکیبات متنوعی همچون آسفالت و بتن تشکیل می شود، سپس توسط یک لایه آکریلیکی به منظور افزایش کیفیت بازی پوشش دهی می شود. جذب انرژی در چنین زمین هایی نسبت به زمین های خاکی پایین تر است که جهش و حرکت سریعتر توپ را بدنبال دارد. آسیب دیدگی در چنین زمین هایی مقداری بالاست.
 • زمین تنیس خاکی(Clay Tennis Courts): این دسته از زمین ها در دو شکل متفاوت عرضه می شوند، زمین های  خاک قرمز که از ذرات آجر تهیه شده و زمین های خاک سبز که از خرده های متابازالات که نوعی ذره معدنی است تشکیل شده اند. این دسته زمین ها جذب ضربه بیشتری دارند و برای بدن انسان بهتر هستند همچنین به بازیکنان اجازه می دهد در جابه جایی های سریع به جای توقف کامل، در جای خود بلغزند و مقداری از انرژی خود را حفظ کنند. این امر سبب می شود که آسیب دیدگی بازیکنان به حداقل برسد. زمین های گرند اسلیم و اوپن فرانسه از این دسته می باشند. بازیکنان حرفه ای همچون رافائل نادال و راجر فدرر نیز بر روی چنین زمین هایی مسابقه می دهند.
 • زمین تنیس چمن (Grass Tennis Courts): زمین تنیس چمنی که از چمن طبیعی و کاشته شده می باشد یکی از رایج ترین کفپوش های زمین تنیس محسوب می شود؛ اما بدلیل قیمت و نگهداری بالای آن نسبت به دیگر انواع زمین تنیس، استفاده کمتری دارد. چمن این دسته از زمین ها باید در ارتفاع پایین برش بخورد که جهش توپ در این نوع زمین پایین است. زمین ویمبلدون از این نوع کفپوش بهره می برد.
 • زمین تنیس چمن مصنوعی (Synthetic Tennis Courts): بدلیل نرمی بیشتر و نگهداری بسیار پایین چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی، این سبک از کفپوش به سرعت در حال رشد است و روز به روز به زمین های تنیس با کفپوش چمن مصنوعی افزوده می شود. استفاده از شن پرکننده بر روی چمن مصنوعی در زمین های تنیس کمک می کند که چمن مصنوعی در شرایط آب و هوایی مختلف محافظت شود. همچنین در چنین سیستمی چمن مصنوعی سریعتر خشک می شود و دوام آن در دراز مدت افزایش می یابد.

چمن مصنوعی تنیس

چمن مصنوعی تنیس دارای ویژگی ها و استانداردهای خاصی است که استفاده درست و مناسب این محصول موجب افزایش ایمنی بازیکنان می شود به این ترتیب بر بازی آنها تاثیر مستقیمی دارد. نوع چمن مصنوعی در مکان های مختلفی با توجه به عواملی مانند نوع ورزش، نوع زمین، قوانین بازی و غیره متفاوت است که طبیعتاً  چمن مصنوعی فوتبال با چمن مصنوعی تنیس فرق دارد.

انواع چمن مصنوعی تنیس

چمن مصنوعی تنیس با توجه به نوع زمینی که دارد به سه بخش طبقه بندی می شود که در این نوع زمین، سه گونه چمن مصنوعی وجود دارد. کیفیت چمن مصنوعی زمین تنیس به خصوص در زمان اجرای مسابقات بسیار مهم است و می تواند کیفیت فنی مسابقه را تحت تاثیر قرار دهد.

 1. چمن مصنوعی فیبریلیت صاف همانند مدل پردیس
 2. چمن مصنوعی مونوفیلامنت مجعد همانند مدل پاتینگ
 3. چمن مصنوعی با فیبریلیت متراکم همانند مدل نسرین

چمن مصنوعی تنیس با فیبریلیت صاف

چمن مصنوعی تنیس با الیاف فیبریلیت صاف یک گزینه بسیار عالی برای زمین تنیس محسوب می شود. چمن مصنوعی با الیاف فیبریلیت یک گزینه خوب برای چمن مصنوعی ورزشی است. دلیل این امر ساختار شبکه ای الیاف است که نسبت به پارگی بسیار مقاوم است. چمن مصنوعی زمین تنیس باید طوری باشد که بر روی مسیر توپ تاثیرگذار باشد تا حرکت اضافی تغییر توپ به حداقل برسد که بازیکنان بازی راحتی داشته باشند. بنابراین هرچقدر ارتفاع چمن مصنوعی بیشتر باشد توپ با سرعت کمتری به بیرون از زمین می رود، این یعنی جذب انرژی چمن افزایش می یابد. چمن مصنوعی تنیس با نخ فیبریلیت صاف در ارتقاع 10 تا 25 میلیمتر موجود است.

 چمن های مصنوعی خانواده پردیس که در ارتفاع های 15 تا 25 توسط مجموعه خانه چمن عرضه می شود از این دست چمن ها می باشد. نکته حائز اهمیت این است که این دسته از چمن ها به پرکننده نیاز دارند. شن سیلیس یک فیلر بسیار ایده آل برای زمین های تنیس می باشد. چمن های مصنوعی خانواده پردیس به گونه ای بافت شده اند که پذیرای پرکننده هستند و می توانیم با توجه به ارتفاع الیاف این چمن به میزان مناسب از پرکننده سیلیسی استفاده کنیم.

چمن مصنوعی تنیس با الیاف مونوفیلامنت مجعد(فر)

چمن مصنوعی تنیس با نخ مونوفیلامنت دارای بافت پیچیده یا مجعد هستند و ساختار این نوع چمن مصنوعی متراکم بوده که دارای ساختاری متفاوت با الیاف صاف است. چمن مونوفیلامنت مجعد، دارای تراکم بالایی بوده به همین دلیل باعث شده چمن مصنوعی دارای خواب مشخصی نباشد، همین امر سببب می شود بعد از مدتی نیاز به شانه زنی نداشته باشد. یکی دیگر از ویژگی های مهم چمن مصنوعی تنیس مونوفیلامنت انحراف کمتر توپ به بیرون از زمین است.

امروزه از الیاف مونوفیلامنت مجعد و فر برای تولید چمن‌ مصنوعی گلف و مینی گلف و در بعضی مواقع برای چمن‌های تزئینی با ارتفاع کوتاه به کار می‌رود. چمن مصنوعی مدل پاتینگ که یک محصول چند منظوره می باشد یک گزینه بسیار عالی برای زمین تنیس است. این دسته از چمن ها بگونه ای بافت شده اند که نیاز به پرکننده خارجی ندارد و بافت فر و مجعد آن تراکم لازم را برای بازی تنیس ایجاد می کند. یکی از مزایای چمن مصنوعی مدل پاتینگ موجود بودن رنگ آجری آن است که کمک می کند یک زمین تنیس بسیار زیبا با طرح دلخواه خود داشته باشید.

چمن مصنوعی تنیس با الیاف فیبریلیت متراکم

  الیاف فیبرلیت متراکم ساختاری شبیه به چمن طبیعی دارد. این نوع جنس از چمن مصنوعی تنیس کمتر مورد استقاده قرار می گیرد؛ زیرا نیاز به زیرسازی با ماسه سیلیس دارد البته با توجه به ارتفاع الیاف باید از ماسه استفاده کرد. هر مقدار کیفیت چمن مصنوعی تنیس بهتر باشد قطع به یقین عملکرد بازیکنان بهتر خواهد بود. بنابراین مجموعه خانه چمن سعی بر آن دارد از بهترین نوع چمن مصنوعی تنیس استفاده کند.

مدل نسرین که توسط خانه چمن به صورت سفارشی آماده می شود، یکی از قوی ترین چمن های مصنوعی الیاف کوتاه بازار محسوب می شود. این چمن دارای الیافی فیبریلیت شده با ساختاری بسیار متراکم است و نیاز به پرکننده بسیار کمی دارد. الیاف این محصول ساخت TenCate هلند است و کارایی چندین ساله با حداقل نگهداری دارد.

مزایا چمن مصنوعی تنیس

 1. بازی بر روی چمن مصنوعی تنیس نرم و راحت بوده بنابراین امکان آسیب دیدگی کمتر است.
 2. چمن مصنوعی زمین تنیس دارای اصطکاک بالایی است به همین دلیل باعث می شود بازیکنان سر نخورند.
 3. قوانین بازی از جمله کشیدن خطوط بر روی چمن مصنوعی تنیس دقیق تر و راحت تر امکان پذیر است.
 4. بازی بر روی چمن مصنوعی تنیس باعث می شود تا توپ کمتر دچار انحراف شود به همین دلیل کمتر تغییر مسیر خواهد داد.
 5. استفاده از چمن مصنوعی تنیس در مقابل چمن طبیعی از هزینه های نگهداری بسیار کمتری برخوردار است.
 6. پس از بارندگی به راحتی قابل استفاده است و گل و لای نمی شود.
 7. بعد از بارندگی زمین آماده بازی است و بازیکنان خطر سرخوردگی را ندارند.

ویژگی های چمن مصنوعی تنیس

زمین تنیس با چمن مصنوعی مناسب به خود، دارای یکسری ویژگی هایی است تا بازیکنان بازی خوب و راحتی داشته باشند.

 • چمن مصنوعی زمین تنیس باید دارای تراکم بالا باشد.
 • ارتفاع الیاف آن بین 10 تا 25 میلی متر باشد.
 • علاوه بر ارتفاع و الیاف، چمن مصنوعی تنیس باید در مقابل ضربه مقاومت خوبی داشته باشد.

نصب چمن مصنوعی زمین تنیس

نصب چمن مصنوعی تنیس امری تخصصی است و با ابزارهای مخصوص به خود این کار را انجام می دهند. برای نصب چمن مصنوعی نیاز دارید که افراد با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شما می توانید بصورت رایگان با کارشناسان متخصص خانه چمن تماس گرفته و راهنمایی هایی لازم را دریافت کنید. زیرسازی چمن مصنوعی تنیس مهمترین بخش روند کلی تاسیس زمین است.

ایجاد زیرسازی با کیفیت خوب باعث می شود تا چمن مصنوعی خوبی داشته باشید در نهایت تجربه بازی خوب را تضمین می کند. ساخت بهترین زیرسازی برای چمن مصنوعی زمین تنیس کار نسبتاً راحتی است اما نیاز به تجربه و مهارت بالا دارد. زیرسازی چمن مصنوعی تنیس با توجه به نوع زمین، جنس، نوع الیاف وغیره بستگی دارد. علاوه بر اینها نصب چمن مصنوعی ورزشی و تزیینی با هم تفاوت هایی دارد.

انواع زیرسازی چمن مصنوعی تنیس:

 • زیرسازی با بتن: این روش برای مناطقی که میزان بارش بالا نیست مناسب است. روش تخلیه آب در این سبک با شیب بندی مناسب که از محوریت زمین (دقیق جایی که تور قرار می گیرد) به سمت بالا و پایین انجام می گیرد. در این سبک از اجرا حتما باید از لایه ژئوتکستایل برای ایجاد نرمی بیشتر در چمن و همچنین جلوگیری از اصطکاک بتن با بکینگ چمن، استفاده شود. استفاده از شن سیلیس به نوع چمن مصنوعی خریداری شده بستگی دارد. فقط مدل پردیس توانایی پذیرش شن سیلیس را خواهد داشت.
 • زیرسازی غیر سخت یا Unbound: در این روش زیرسازی از ترکیب سنگ شکسته نخودی، بادامی استفاده می شود و سیستم تخلیه آب در چنین سیستمی رو پایین به سمت عمق زمین است و برای مناطق پربارش مناسب است. حتما در نظر داشته باشید چمن مصنوعی در این حالت باید دارای حفرات خروج آب باشد تا آب به راحتی از بکینگ به لایه های زیرین منتقل شود. روش زیرسازی در این روش را به صورت اجمالی در زیر توضیح خواهیم داد:

 نصب چمن مصنوعی تنیس در روش زیرسازی غیر سخت (Unbound) شامل مراحل زیر است:

 1. در مرحله ای اول که مهم ترین بخش زیرسازی چمن مصنوعی تنیس است، پاکسازی و حذف خاک برای شروع کار است.
 2. سپس بعد از برداشت خاک سطح زیرین آن را صاف کرده در نهایت با یک غلتک خاص آن را سفت کنید.
 3. اگر ضخامت لایه خاک و زمین بیشتر از 20 سانتی متر باشد، باید حدود 10 سانتی متر آن را با ماسه یا سنگ ریزه پر کنید. سطح زمین باید حدود 5 سانتی متر بالاتر از اطراف باشد.
 4. اگر زیرسازی سطح زیرین به درستی انجام شود آب باران در لایه سطحی بالایی در زیر پایه گیر نمی کند.
 5. پس از نصب چمن مصنوعی باید با وسیله های مخصوص سطح چمن را برای بازی تنیس آماده کنید.
 6. چمن مصنوعی را با ماسه کوارتز دانه گرد خشک و الک شده پر کنید.

ابعاد زمین تنیس:

ابعاد زمین تنیس

ابعاد زمین تنیس برای بازی تک نفره و دونفره متفاوت است. در واقع هنگامی که بازی از تک نفره به دونفره تغییر می کند فقط عرض زمین پهن تر می شود و طول زمین همان است. طول استاندارد زمین تنیس 23.77 متر است در حالی اگر بازی تک نفره باشد، عرض 8.23 و اگر بازی دونفره باشد عرض 10.97 متر خواهد بود. همچنین ناحیه سرویس 6.4 متر و ارتفاع تور باید 91 سانتیمتر باشد.

خط کشی زمین تنیس به دو صورت انجام می شود:

 • استفاده از رنگ مخصوص برای خط کشی زمین که هر چند وقت یکبار نیاز به تجدید دارند.
 • استفاده از چمن سفید رنگ که دوام بسیار بالاتری دارد. توجه داشته باشید چمن سفید رنگ استفاده شده باید هم جنس چمن اصلی باشد.

اطلاعاتی در مورد تور زمین تنیس:

اطلاعات تور زمین تنیس

تور زمین تنیس یا به اصطلاح NET باید دارای استاندارد خاصی باشد. این استاندارد توسط فدراسیون جهانی تنیس یعنی ITF معین گردیده است. قابل ذکر است که باید قبل از اجرای زیرسازی زمین تنیس، جایگذاری پایه های تور در نظر گرفته شود، این پایه ها حتما باید خارج از حاشیه زمین تعبیه شوند به گونه ای که پس از نصب تور، ارتفاع تور در مرکز 91 سانتیمتر و از کنارهای متصل به پایه 1.07 سانتیمتر باشند. مرکز تور باید توسط یک تسمه کامل محکم و به ارتفاع 91 سانتیمتر تنظیم شود.

استانداردهای ITF برای چمن مصنوعی تنیس چیست؟

همانطور که می دانید ITF یا به عبارتی International Tennis Federation فداراسیون جهانی تنیس می باشد که برای چمن مصنوعی تنیس استاندارد معینی را تبیین کرده است. این استانداردهای برای بازی بین المللی حرفه ای تعیین شده و اجرای صد در صدی آن برای زمین های آماتور الزامی نیست.

 از نظر استاندارد ITF زمین چمن مصنوعی تنیس باید با شن پر شود که به اصطلاح Sand-filled گفته می شود. اگر قصد داشته باشید از شن سیلیس در چمن مصنوعی استفاده کنید مدل هایی همچون پردیس پذیرش شن بسیار خوبی دارند. اما دو مدل دیگر بدلیل نوع بافتشان از میزان شن کمتری می توان در آن ها استفاده کرد.

همچنین چمن مصنوعی تنیس استاندارد باید دارای مقاومت UV خوبی باشد و همچنین دیتکس الیاف آن ها بالا باشد. این عدد بهتر از 6000 تا 10000 باشد تا حداکثر راندمان را برای زمین تنیس شما داشته باشد. همچنین نوع الیاف آن بهتر است فیبریل شده باشد.

نحوه نظافت چمن مصنوعی تنیس

نگهداری چمن مصنوعی تنیس نیاز به مراقبت های خاصی ندارد و می توان با استفاده از جاروهایی با مکش قوی مانند واترجت و با برس زدن الیاف به راحتی از چمن تنیس نگهداری کرد. در صورتی که بر روی چمن مصنوعی تنیس لکه هایی از قبیل روغن یا هر نوع کثیفی ایجاد شد باید بدون استفاده از مواد شیمایی قوی آن را تمیز کرد؛ زیرا بعضی از مواد شیمایی به الیاف چمن مصنوعی آسیب می رساند؛ بنابراین می توان لکه های روغن که حاوی دستگاه شانه زنی است را با ماسه پاک کرد.

میزان ضمانت خانه چمن برای احداث یک زمین تنیس حرفه ای چقدر است؟

مجموعه خانه چمن پس از سال ها تجربه در امر توزیع و اجرای چمن مصنوعی در سطح کشور، اکنون دانش فنی ایجاد یک زمین استاندارد را در اختیار دارد و می تواند به شما قبل از ایجاد زمین تان مشاوره کاملاً تخصصی و فنی ارائه دهد.

مجموعه اقدامات خانه چمن برای ایجاد یک زمین تنیس حرفه ای به قرار زیر است:

 • ایجاد زیرسازی مناسب با توجه به شرایط آب و هوایی شما (زیرسازی با بتن و زیرسازی با بیس)
 • اجرای چمن مصنوعی مخصوص زمین تنیس با توجه به میزان بودجه شما
 • خط کشی زمین چمن مصنوعی تنیس
 • نصب تور و ایجاد پایه استاندارد
 • فنس کشی دور زمین
 • نور پردازی زمین

خانه چمن بابت احداث هر زمین چمن مصنوعی تنیس متعهد می گردد که 5 سال ضمانت چمن مصنوعی و نصب را ارائه نماید. این موضوع منوط به این است که شرایط اعلام شده برای نگهداری چمن مصنوعی در طول این مدت به طور منظم انجام گردد.

اقدامات زیر سبب می شود که طول عمر چمن مصنوعی تنیس کاهش یابد:

چمن مصنوعی تنیس

هرچند که چمن مصنوعی نگهداری بسیار پایینی نسبت به چمن طبیعی دارد ولی باید از اقدامات زیر بر روی چمن مصنوعی تنیس خودداری شود:

 • ریختن مایعاتی همانند حلال های صنعتی، نفت، بنزین، روغن های صنعتی: چمن مصنوعی تنیس جای تعمیر ماشین آلات، موتور سیکلت و غیره نیست
 • تردد اتومبیل و ماشین آلات سنگین و حتی موتور سیکلت: الیاف و بافت چمن مصنوعی توانایی تحمل وزن انسان را داد. از ورود این وسایل نقلیه بر روی چمن خودداری شود
 • ماندن طولانی مدت برف بر روی چمن مصنوعی تنیس: اگر در مناطق برف گیر زندگی می کنید از تجمع برف بیش از یک روز بر روی چمن جلوگیری کنید. بهترین روش پارو کردن است. ایجاد شیرابه برف و یخ زدگی آن در بافت چمن مصنوعی سبب ترکیدگی بکینگ چمن می شود.
 • تابش شدید نور خورشید سبب آسیب دیدگی جبران ناپذیر به الیاف می شود و طول عمر آن را کاهش می دهد. بهتر است اگر در مناطق گرم سیر زندگی می کنید حتما در نصب چمن مصنوعی از شن سیلیس برای پرکردن آن کمک بگیرید. این سبب می شود توزیع حرارت در چمن بهتر انجام گیرد. همچنین آبیاری چمن مصنوعی در وسط ظهر کمک می کند تا حرارت الیاف بالا نرود. یکی از روش های مورد تایید تهیه یک کاور برزنتی و کشیدن آن بر روی چمن مصنوعی است. این روش سبب می شود طول عمر چمن شما بشدت بالا رود.
 • استفاده از کفش نامناسب: برای بازی تنیس باید از کفش های ورزشی کتانی استفاده کنید. هرگز از کفش های استوک دار برای بازی تنیس استفاده نشود.
 • عدم شانه کشی چمن مصنوعی تنیس سبب می شود که توزیع شن سیلیس در چمن بهم بخورد و این مناسب نیست. هر از چند گاهی با توجه به میزان استفاده با یک جاروی دسته بلند که الیاف سفت دارد توزیع شن سیلیس در چمن را به حالت اولیه بازگردانید.
 • عدم توجه به بازشدگی درزها: طبیعتاً در نصب چمن مصنوعی تنیس، چمن های مجاور ناحیه درز دارند. ممکن است بدلیل شرایط مختلفی همچون بی توجهی به چمن مثلا یخ زدگی، این درزها باز شوند. در این شرایط به هیچ وجه تا زمان ترمیم از زمین استفاده نکنید.

خرید چمن مصنوعی مناسب برای تنیس

خرید چمن مصنوعی تنیس باید طبق یکسری اصول و قوانین خاصی باشد تا در طولانی مدت برای شما کار کند؛ به همین دلیل خریداران چمن مصنوعی تاکید زیادی برای کیفیت محصول خود دارند. شما می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا در خرید چمن مصنوعی تنیس و انواع چمن مصنوعی شما را راهنمایی کنند. قیمت چمن مصنوعی تنیس با توجه به عواملی مانند تراکم، نوع الیاف، ارتفاع چمن و غیره متغیر است.

چمن مصنوعی با تراکم بالا کیفیت بهتری دارد اما بالطبع هزینه بیشتری دارد. همچنین بعضی از محصولات خانه چمن همانند نسرین از الیاف اروپایی ساخته شده اند و مونتاژی می باشند و قیمت بسیار بالایی دارند. این را در نظر داشته باشید که نوع استفاده زمین تنیس شما چیست؟ زمین تنیس حرفه ای یا یک زمین تنیس خانگی برای باغ و ویلا. طبیعتاً استهلاک یک زمین چمن مصنوعی تنیس در باغ و ویلا با یک زمین تنیس حرفه ای که در یک مجموعه ورزشی پرمشتری دایر شده است متفاوت است و باید مطابق با نوع استفاده چمن مصنوعی مناسب به خود را انتخاب کنید.

برخی از بهترین مدل های چمن مصنوعی مجموعه خانه چمن، برای استفاده در زمین تنیس در بالا ذکر شده اند. علاوه بر این شما می توانید برای بررسی چمن مصنوعی تزئینی و چمن مصنوعی ورزشی، به بخش محصولات مراجعه کنید.

0 0 رای ها
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها