چمن مصنوعی چیست

چمن مصنوعی چیست؟

همه ما چمن مصنوعی را در استادیوم های ورزشی، فضاهای مختلف شهری مانند پارک ها، باشگاه ها، حیاط و یا بالکن ها دیده ایم. اما این محصول کاربردی چگونه تولید می شود؟ به راستی چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی، یک بستر پلیمری و جامد است که الیاف سنتزی مخصوصی توسط ماشین بافنده (Tufting Machine) روی آن بافته می شود. الیاف سنتز شده، از نظر ظاهری بسیار شبیه به چمن طبیعی بوده و در ارتفاعات مختلفی (ارتفاع پایل) عرضه می شوند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ظاهر چمن های مصنوعی به طور فوق العاده ای طبیعی و به واقعیت نزدیک شده اند.  در همین راستا، چمن مصنوعی های جدیدی به بازار عرضه شده که در بافت آن ها از الیاف قهوه ای و زرد رنگ نیز استفاده شده است. این الیاف همانند چمن خشک شده در لابه لای الیاف اصلی استفاده می شوند و ظاهر چمن را به ساختار چمن طبیعی بسیار نزدیک می نمایند.

چمن مصنوعی تزئینی


تاریخچه چمن مصنوعی

چمن مصنوعی اولین بار در سال 1966 میلادی (1345 شمسی) در ورزشگاه گنبدی شکل Houston Astrodome در امریکا نصب شد.

در فصل افتتاحیه در سال 1965 میلادی، به دلیل از بین رفتن بخش زیادی از چمن طبیعی در این ورزشگاه، مسئولین ورزشگاه تصمیم گرفتند تا از چمن مصنوعی به عنوان جایگزین چمن طبیعی استفاده کنند.

در آن زمان، چمن مصنوعی اغلب در کاربردهای ورزشی استفاده می شد اما رفته رفته استفاده از چمن مصنوعی برای زمین های بازی مدارس نیز رایج شد. پس از آن، این محصول در زمین های ورزشی دیگری همچون زمین های گلف، بیسبال و غیره نفوذ کرد و جای خود را در فضاسازی هایی از جمله لنداسکیپ ها و دیگر فضاها باز نمود.


مواد سازنده چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی از مواد سنتزی ساخته شده است.  ماده اصلی سازنده عبارتند از :

 • پلی اتیلن (PE): که ماندگاری بالایی دارد و برای پوست ملایم و لطیف است.
 • پلی پروپیلن (PP): که ماندگاری بالایی دارد اما خشن تر است و قدرت ارتجاعی بالایی دارد.
 • نایلون (PA): که بسیار قدرتمند است و اغلب در چمن های خاص استفاده می شود.

بعد از سال ها توسعه، امروزه چمن مصنوعی نسل سوم خود را سپری می کند. نسل سوم چمن مصنوعی بسیار به چمن طبیعی نزدیک است و نسبت به تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید مقاومت بالایی دارند. مزایای نسل سوم چمن مصنوعی عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر پارگی
 • مقاومت بالا در برابر خمیدگی (سیستم ضد کوبش)
 • مقاومت سایشی بالا

همچنین چمن مصنوعی نسل سوم از نظر ظاهری با تلفیق چمن های خشک شده زرد و قهوه ای رنگ در لابه لای الیاف اصلی، ظاهر بسیار زیباتر و طبیعی تری به خود می گیرند.

توضیح مختصر در مورد الیاف چمن مصنوعی:

 • الیاف پلی اتیلن: از پلی اتیلن برای ساختن الیاف اصلی چمن مصنوعی (Grass Blade) استفاده می شود که یک پلاستیک بسیار محبوب است که در ساخت محصولات دیگری همچون کیسه های پلاستیکی و بطری ها نیز استفاده می شود.

پلی اتیلن اولیه به صورت گرانول های خام می باشند که پس از ذوب شدن و مخلوط شدن با رنگ و دیگر مواد (همچون ماده افزودنی جهت مقاومت در برابر اشعه فرابنفش خورشید) آماده استفاده در چمن مصنوعی می گردد.

مواد سازنده چمن مصنوعی

 • الیاف پلی پروپیلن: این ماده، ترکیب اولیه برای ساخت الیاف فیلر و یا الیاف خزه مانند می باشد که ساختار ارتجاعی بالایی دارد. لایه الیاف فیلر (Thatch layer) یک لایه محافظتی و تقویتی برای چمن مصنوعی محسوب می شود. کنار هم قرار گرفتن الیاف اصلی چمن مصنوعی (Grass Blade) و لایه محافظتی یا الیاف فیلر (Thatch Layer) سبب می شود که چمن مصنوعی یک محصول مقاوم شود.

الیاف فیلر چمن مصنوعی


فرآیند تولید چمن مصنوعی چیست؟

مرحله اختلاط

اولین مرحله در فرآیند تولید چمن مصنوعی، ترکیب اجزایی از جمله پلی اتیلن خام یا پلی پروپیلن خام با گرانول های رنگی (Master Batch) و تعدادی از افزودنی هاست. با افزودن مستربچ های رنگی حاوی مواد ضد اشعه فرابنفش خورشید، چمن مصنوعی سبز و مقاوم در برابر خورشید می شود.

مخلوط حاصله توسط حرارت بالا و فشار زیاد ذوب می شود تا به حالت مذاب درآید. این مخلوط وارد اکسترودر شده و تحت فشار بالا، آماده شکل دهی نخ چمن مصنوعی می گردد.

این عمل سبب شکل گیری نخ چمن مصنوعی سنتزی می شود. در اینجا ما دو نوع نخ خواهیم داشت:

 • نخ فیبریلیت شده
 • نخ مونوفیلامنت

بسیار مهم است که بدانیم چه نوع نخی انتخاب ماست؛ چرا که فرآیند تولید هر یک از آنها در مرحله خروج از قالب اکسترودر بسیار متفاوت است. در این مرحله، الیاف چمن مصنوعی توسط حرارت دهی در اکسترودر تشکیل می شوند. در تولید چمن مصنوعی، تعیین شکل دلخواه نخ چمن مصنوعی امکان پذیر است. بنابراین، الیاف چمن مصنوعی با اشکال مختلف و ویژه ای قابل تولید هستند.

مرحله بافت

الیافی که در مرحله قبل از قالب اکسترودر خارج شدند، نخ های بسیار طویل و نازکی هستند که پس خروج از قالب اکسترودر و بعد از خنک شدن توسط ماشین کارتینگ جمع می شوند و به صورت نخ چمن مصنوعی در یک قرقره جمع آوری می شوند.

از این پس فرآیند بافت آغاز می گردد. فرآیند بافت در ماشین بافت یا Tufting Machine که همانند بافت قالی و موکت می باشد، انجام می شود. فرآیند سوراخ کردن و حلقه زنی که سبب تشکیل یک گره می شود به کمک سوزن های بزرگ ایجاد خواهد شد. در این مرحله صدها گره بر دقیقه بر روی بستر چمن مصنوعی زده می شود.

بافت چمن مصنوعی

پوشش دهی

در مرحله پوشش دهی، چمن مصنوعی در ماشین RAM توسط لاتکس (نوعی لاستیک مایع شده) از ناحیه پشت پوشش دهی می شود. فرآیند پوشش دهی با لاتکس از ریزش نخ ها از روی بستر چمن جلوگیری می کند.

معمولاً از لاتکس SBR نیز برای پوشش دهی استفاده می شود، گاهی لاتکس PU که به اصطلاح لاتکس پلی اورتانی گفته می شود، برای پوشش دهی استفاده می کنند.

حفره گذاری

بر ای تخلیه بهتر آب، میله های داغی به فواصل منظم در بخش پشت چمن مصنوعی سوراخ ایجاد می کنند. این عمل به طور منظم در پشت چمن اعمال می شود. سوراخ های اعمال شده بین 5 تا 8 میلیمتر قطر دارند و در فرآیند تخلیه آب از چمن مصنوعی بسیار کمک می کنند.

زهکش چمن مصنوعی

کنترل کیفیت

چمن مصنوعی لازم است پس از مرحله تولید، تحت آزمون های بسیاری قرار گیرد. این تست ها مخصوصاً برای چمن مصنوعی ورزشی بسیار حائز اهمیت می باشند.

نتایج این تست ها، میزان تطبیق پذیری با استانداردهای بین المللی را تعیین می کند. این تست ها دوام و مشخصه های کیفی چمن مصنوعی را نشان می دهند. فرآیند کنترل کیفیت توسط تست های زیر تکمیل می گردد:

 • تست استحکام الیاف چمن مصنوعی
 • تست سایش از الیاف چمن مصنوعی
 • تست جذب ضربه از چمن مصنوعی
 • تست بهداشتی بودن الیاف چمن مصنوعی
 • تست UV و بررسی میزان کاهش رنگ الیاف در برابر آفتاب

انواع چمن مصنوعی چیست؟

در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا چمن مصنوعی ها انواع مختلفی دارند؟

هر یک از انواع چمن مصنوعی چه مزیتی نسبت به دیگری دارند؟

چمن مصنوعی ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • چمن مصنوعی ورزشی
 • چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی ورزشی:

ویژگی: محکم و منعطف

چمن مصنوعی ورزشی با استفاده از انواع مختلفی از الیاف که ضخامت و مقاومت های مختلفی دارند، برای استفاده های متنوع ورزشی تهیه می شوند. این محصولات اغلب برای استفاده در زمین های فوتبال، گلف، بیسبال و … استفاده می گردد، اما در این بین چمن مصنوعی فوتبالی کاربردهای بیشتری نسبت به سایر انواع دارد. چمن مصنوعی فوتبالی بسته به شرایط ویژه مسابقه فوتبال، لازم است به اندازه کافی نرم و لطیف باشد. علاوه بر این، به منظور کاهش ضربه های احتمالی شدید حین مسابقه، باید به اندازه کافی قدرتمند نیز باشد. بازی بعد از بازی!

چمن مصنوعی ورزشی بخصوص چمن مصنوعی فوتبالی با استفاده از الیافی که اثر سایندگی ندارند (Non-Abrasive) طراحی می شوند تا بتواند از آسیب به بازیکنان حین سر خوردن، تکل زدن و افتادن، جلوگیری کند.

جایگزین نمودن چمن مصنوعی ورزشی به جای چمن طبیعی، منجر به حذف هزینه های گزاف نگهداری و آبیاری چمن می شود.

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی تزئینی:

ویژگی: زیبا و راحت

چمن مصنوعی تزئینی امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. استفاده از این محصول، یک روش مقرون به صرفه و مطمئن برای زیباسازی محوطه های گوناگون خواهد بود. چمن مصنوعی تزئینی برای زیباسازی باغ، ویلا، بالکن و پاسیو، روف گاردن، چمن مصنوعی برای سگ و گربه، باغ تالارها، بین سنگی، دور استخر، رستوران و کافه ها، محیط بازی کودکان و فضای سبز شهری قابل استفاده است و ظاهری فوق العاده طبیعی برای شما به ارمغان می آورد.

علاوه بر نصب و نگهداری بسیار آسان، این محصول بسیار ایمن بوده و برای استفاده در محوطه بازی کودکان گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

چمن مصنوعی تزئینی از نظر استقامت با چمن مصنوعی ورزشی مقداری متفاوت است. هر یک از الیاف چمن مصنوعی تزئینی به گونه ای طراحی شده اند تا به چمن طبیعی بسیار شبیه باشند. چمن مصنوعی تزئینی می تواند در فرم ها، اشکال و رنگ های مختلفی برای ایجاد فضای مشابه چمن طبیعی در حیاط، باغ و بسیاری دیگر از فضاها، ساخته شود و مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند این دسته از چمن ها همانند چمن مصنوعی ورزشی برای استفاده های زیاد و خشن ساخته نشده اند، اما اشتباه نکنید! چمن مصنوعی تزئینی می تواند در برابر سایش و پارگی نسبت به چمن طبیعی بسیار مقاوم تر باشد.

با استفاده از روش های نظافت چمن مصنوعی همچون جارو کشیدن، شانه زدن و حذف برگ ها و کثیفی ها از روی چمن مصنوعی تزئینی، چمن شما برای مدت زمان طولانی، با طراوت و زیبا باقی خواهد ماند.

چمن مصنوعی برای حیاط


کاربردهای چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی کالایی چند منظوره است که از زمین های ورزشی گرفته تا استفاده در فضاسازی ها و دکوراسیون منازل مورد استفاده است. در ادامه کاربردهای هر دسته از چمن های مصنوعی به تفکیک اشاره شده است:

کاربرد چمن مصنوعی ورزشی عبارتند از :

 • چمن مصنوعی فوتبالی
 • چمن مصنوعی گلف
 • چمن مصنوعی هاکی
 • چمن مصنوعی بیسبال
 • چمن مصنوعی تنیس
 • چمن مصنوعی پینت بال

کاربرد چمن مصنوعی تزئینی:

به این نکته باید توجه کرد که کاربرد چمن مصنوعی در هر دسته ویژگی های خاص خود را دارد. به طور مثال چمن مصنوعی که برای محیط بازی کودکان در نظر گرفته می شود؛ هیچگاه برای چمن مصنوعی روف گاردن مناسب نخواهد بود. برای انتخاب صحیح چمن مصنوعی بسته به کاربرد، مقاله کاربردهای چمن مصنوعی به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

کارشناسان خانه چمن برای ارائه هر گونه خدمات مشاوره رایگان در خدمت شما خواهند بود. مسلماً با کمک کارشناسان با تجربه در این زمینه، انتخاب درست تری خواهید داشت.


مقایسه چمن مصنوعی و چمن طبیعی

مقایسه چمن مصنوعی و چمن طبیعی

ما در اینجا به طور خلاصه چمن مصنوعی را در برابر چمن طبیعی در مقام مقایسه قرار خواهیم داد:

 1. آبیاری: چمن طبیعی دائماً به آبیاری نیاز دارد. این آبیاری بسته به نوع موقعیت مکانی ممکن است هم در صبح و هم در عصر نیاز باشد. در صورتی که چمن مصنوعی فقط گاهی ممکن است به شست و شو نیاز داشته باشد.
 2. ایمنی: با استفاده از چمن مصنوعی شما هیچگاه از مواد شیمیایی مضر همانند کود، استفاده نخواهید کرد. این عمل باعث افزایش ایمنی شما و فرزندانتان در حین بازی بر روی چمن مصنوعی می گردد.
 3. نگهداری کردن: هم چمن طبیعی هم چمن مصنوعی به نگهداری منظم نیاز دارند. تفاوت اصلی در اینجاست که به چه میزان شما نیاز به نگهداری دارید. چمن طبیعی مسلماً به نگهداری بالاتری نیاز دارد چه از نظر کوتاه کردن و چه از نظر تمیز کردن گل و لای از میان چمن.
 4. اثرات زیست محیطی: اثرات چمن مصنوعی و چمن طبیعی بر روی محیط زیست مهم است. گذشته از همه اینها، محیط زیست بر روی کیفیت زندگی ما انسان ها نیز اثرگذار خواهد بود. چمن مصنوعی از نقطه نظر صرفه جویی در مصرف آب، بسیار عالی است. نکات منفی چمن مصنوعی می تواند ایجاد آلودگی در بخش تولید باشد و همچنین اینکه چمن مصنوعی تجزیه پذیر نیست.

مزیت چمن طبیعی برای محیط زیست این است که یک موجود زنده است. چمن طبیعی به اکوسیستم از نظر تولید اکسیژن کمک می کند، آلودگی را فیلتر می کند و سبب جذب حرارت می شود.

از مضرات چمن طبیعی می توان به این مورد اشاره نمود. گاهی چمن طبیعی توسط آفت کش ها اسپری می شود که ممکن است با شیرآبه خروجی از آن، سبب آلودگی سیستم آب های زیرزمینی شود.

 1. هزینه نصب: هزینه نصب چمن مصنوعی به فاکتورهای متعددی وابسته است. نوع زیر سازی، نوع چسب مصرفی، سبک اجرای کار، همگی بر روی هزینه نصب چمن مصنوعی اثرگذار است.

بطور مثال نصب چمن مصنوعی بر روی سطوحی که نیاز به زیرسازی دارند، گران تر است. در کل می توان گفت هزینه نصب چمن مصنوعی، نسبت به کاشت چمن طبیعی بسیار ارزان تر است و از این نقطه نظر، چمن مصنوعی پیروز است.

 1. هزینه مراقبت و نگهداری: شست و شو، جارو کشیدن و تمیز کردن چمن مصنوعی تنها مواردی است که شما نیاز دارید انجام دهید. زیبا نگه داشتن چمن مصنوعی به حداقل هزینه نیاز دارد.

هزینه های نگهداری چمن طبیعی شامل هرس کردن، لبه گیری، تغذیه کردن، کود دادن، کنترل علف هرز و آبیاری می باشد. مسلماً هزینه های نگهداری چمن طبیعی نسبت به چمن مصنوعی بسیار بالاتر خواهد بود و دردسر نگهداری آن با چمن مصنوعی قابل قیاس نیست.


نحوه نگهداری از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی همانند چمن طبیعی به نگهداری خیلی بالایی نیاز ندارد. نحوه نگهداری از چمن مصنوعی بسته به شرایط استفاده از آن، می تواند متغیر باشد. سه نکته اساسی برای نگهداری چمن مصنوعی وجود دارد که با رعایت آنها، ظاهر چمن مصنوعی شما برای همیشه سبز و فوق العاده خواهد بود. این سه نکته عبارتند از:

 1. حذف زباله های بزرگ، خرده برگ و چوب درختان و هر ذره ای که ظاهر چمن مصنوعی شما را ناخوشایند نشان می دهد. این عمل مخصوصاً بعد از باد و طوفان های شدید نیاز است.
 2. شست و شوی چمن مصنوعی به طور منظم با آب سرد و تمیز و در موارد خاص استفاده از شوینده های ضعیف همانند شامپو فرش برای حذف خاک و کثیفی ها.
 3. شانه زنی منظم چمن مصنوعی بر خلاف خواب نخ چمن برای محیط های پرتردد.

روش های نظافت چمن مصنوعی چیست؟

برای نظافت و تمیز کردن چمن مصنوعی راه کارهای متعددی وجود دارد. بسته به اینکه فضای شما چند مترمربع است و اینکه نوع آلودگی چمن مصنوعی چیست، روش نظافت آن نیز متفاوت خواهد بود.

به طور مثال فضاهای کوچک را می تواند با استفاده از تکنیک هایی تمیز کرد ولی این روش ها ممکن است برای فضاهای بسیار بزرگ مقرون به صرفه نباشد.

نحوه نظافت چمن مصنوعی

 1. استفاده از چنگک پلاستیکی: برای جمع آوری شاخ و برگ گیاهان از روی چمن مصنوعی کارساز است. معمولاً از این روش می توان برای فضاهای کوچک تا 100 مترمربع استفاده کرد.
 2. استفاده از جاروی دستی (با الیاف سفت و محکم و بلند): این روش برای تمیز کردن چمن مصنوعی و دور کردن آلودگی از روی چمن مصنوعی بسیار کار ساز است (برای فضاهای با مساحت کوچک).
 3. استفاده از جاروی دورانی برقی (با الیاف سفت و محکم): استفاده از چنین جاروهایی برای فضاهای بزرگتر، بسیار در وقت ما صرفه جویی خواهد کرد. این جارو ها علاوه بر تمیزکردن چمن مصنوعی، کمک می کنند که ما بتوانیم چمن مصنوعی خود را شانه بزنیم که به طراوت چمن مصنوعی بسیار کمک می کند.
 4. استفاده از دستگاه مکنده: یک راه حل بسیار سریع برای تمیزکردن چمن مصنوعی در متراژهای بالا می باشد. این دستگاه که همانند جاروی برقی عمل مکش را انجام می دهد؛ به همراه محفظه ی بزرگی که دارد می تواند شاخ و برگ ها و دیگر موارد ریخته شده بر روی چمن را در خود جمع آوری کند. همچنین از جاروی برقی برای آشغال های کوچکتر نیز می توانید استفاده کنید.
 5. استفاده از دستگاه دمنده: مکانیزم عملکرد آن بر اساس دمش قدرتمند هوا بر روی سطح چمن مصنوعی می باشد. با کمک این دستگاه می توانید کثیفی ها و آلودگی ها را از روی چمن مصنوعی به کنار بزنید و سطح آن را تمیز کنید.
 6. استفاده از شلنگ آب: ساده ترین راه برای تمیز کردن چمن مصنوعی شست و شوی آن با آب است. برای محیط های کوچک استفاده از شلنگ آب، سبب تمیز شدن عمقی چمن مصنوعی خواهد شد و می تواند گل و لای و آلودگی ها را از روی چمن بشوید. مراقب باشید که در مصرف آب اسراف نکنید. توضیحات مفصل تری در این زمینه در مقاله نحوه نگهداری از چمن مصنوعی آورده شده است.

نحوه نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی فرآیندی تخصصی می باشد که به قول معروف فوت و فن کوزه گری را می طلبد. نصب چمن مصنوعی به دسته های مختلفی تقسیم می شود. به طور مثال اصولی که برای نصب چمن مصنوعی ورزشی بکار گرفته می شود در مقایسه با نصب چمن مصنوعی تزئینی متفاوت است.

نحوه نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی بر روی دو نوع سطح انجام می پذیرد:

نصب چمن مصنوعی روی سطوح خاکی و سیستم نفوذ پذیر

در این سیستم شما دو راه پیش رو دارید:

 • اجرای سیستم زیرسازی با استفاده از تکنیک لایه سازی طبق روش Unbound
 • اجرای سیستم زیرسازی با استفاده از تکنیک شیب گذاری و تبدیل سطح نفوذ پذیر به سطح نفوذ ناپذیر

نصب چمن مصنوعی روی سطوح سخت و نفوذ ناپذیر

در این روش چمن مصنوعی روی تمامی سطوح نفوذ ناپذیر همچون سطوح سیمانی و بتنی، موزائیک، سنگی، ایزوگام، کاشی قابل نصب می باشد. مهترین اصل در نصب چمن مصنوعی روی چنین سطوحی، ایجاد شیب بندی مناسب جهت هدایت و خروج آب به راه آب یا کف شور است. در این روش شما به زیرسازی خاصی نیاز ندارید. نصب روی چنین سطوحی بسیار ساده است و عمدتاً در ایران، نصب چمن مصنوعی روی چنین سطوحی انجام می پذیرد.

شرکت خانه چمن با بهره گیری از تجربه نصابان حرفه ای و کاربلد، در تمامی امور نصب چمن مصنوعی در خدمت شما خواهد بود.

اصول کلی نحوه نصب چمن مصنوعی پس از ایجاد زیرسازی مناسب به ترتیب زیر می باشد:

 1. اندازه گیری محیط با توجه به هندسه آن و تعیین متراژ
 2. چیدمان چمن مصنوعی در فضا با در نظر گرفتن ایجاد حداقل پرتی (لازم است خواب الیاف برای رول های مجاور هم رعایت شود)
 3. تنظیم کردن چمن مصنوعی در فضا، یعنی ایجاد برش های لازم برای تمام زوایا، خمیدگی ها، شکستگی ها، دوایر ( برای هر هندسه متفاوت است) به منظور فیت کردن چمن مصنوعی در فضا
 4. لب گیری چمن مصنوعی و سپس اورلب کردن رول های چمن مصنوعی (در صورتی که دو یا چند رول در مجاورت یکدیگر باشند).
 5. اعمال چسب چمن مصنوعی بین درزها و دورتا دور چمن مصنوعی، ممکن است برای سطوح خاکی از میخ های مخصوص استفاده شود. در این مرحله می توان از نوار اتصال نیز استفاده نمود.

استفاده از لایه ژئو تکستایل و نوار اتصال برای بعضی از روش های نصب نیز استفاده می شود. به طور مثال در نصب چمن مصنوعی فوتبالی استفاده از لایه ژئو تکستایل و نوار اتصال ضروری است؛ اما در نصب چمن مصنوعی تزئینی این مورد به شرایط و درخواست کارفرما بستگی دارد.


عوامل موثر بر قیمت چمن مصنوعی

تا حالا از خود پرسیده اید که تفاوت قیمت چمن مصنوعی به چه علت است؟ تراکم؟ بلندی یا کوتاهی چمن؟ به راستی عامل تعیین کننده قیمت چیست؟

اصولاً قیمت چمن مصنوعی به 4 عامل بستگی دارد:

 • کیفیت مواد به کار رفته
 • کمیت مواد به کار رفته
 • تکنولوژی ساخت چمن مصنوعی
 • نوع مواد بکار رفته

در ادامه به توضیح هر یک از موارد اشاره شده در بالا می پردازیم:

کیفیت مواد به کار رفته

در بخش “مواد سازنده چمن مصنوعی” اشاره کردیم که مواد اولیه چمن مصنوعی چیست. هر یک از این مواد در صنعت تولید چمن مصنوعی دنیا در کیفیت های مختلفی عرضه می شوند. به طور مثال پلی اتیلن دارای گرید بندی های متعددی است. استفاده از گرید پلی اتیلن مخصوص چمن مصنوعی؛ موضوعی است که شاید همه شرکت های تولید کننده چمن مصنوعی به دلایل اقتصادی از آن استفاده نکنند.

تک تک اجزای چمن مصنوعی چه ورزشی و چه تزئینی در کیفیت های مختلفی عرضه می شوند. از پارچه بکینگ گرفته تا کیفیت نخ تولیدی و حتی کیفیت مواد ضد اشعه فرابنفش خورشید، همگی می توانند روی قیمت چمن مصنوعی تاثیر بسیاری بگذارند.

کمیت مواد به کار رفته

مقصود از کمیت یعنی میزان و حجم مواد بکار رفته است. ارتفاع نخ چمن مصنوعی، تراکم فیلامنتی چمن مصنوعی، تعداد لایه بکینگ بکار رفته، وزن لاتکس SBR یا PU پوشش دهی شده، همگی روی قیمت چمن مصنوعی بسیار تاثیرگذار است.

تکنولوژی ساخت چمن مصنوعی

شرکت های معتبر تولید کننده چمن مصنوعی، به طور سالانه در بخش تحقیق و توسعه خود، روی تکنولوژی های بروز چمن مصنوعی کار می کنند و مسلماً این تکنولوژی ها را به راحتی در اختیار دیگر تولید کنندگان نمی گذارند.

تولید نخ چمن مصنوعی با سطح مقطع برش های خاص همانند C شکل، بیضی شکل، V شکل، W شکل، S شکل، S شکل دوتایی و آوندی، همگی نسبت به نخ های ساده تکنولوژی بالاتری دارند و اثر قیمتی مثبتی روی چمن مصنوعی می گذارند.

دوخت زیگزاگ در چمن مصنوعی که چندین سال است در بافت چمن مصنوعی های فوتبالی مطرح شده؛ یک بافت تکنولوژیک است که دستگاه بافت متفاوتی داشته و روی قیمت چمن مصنوعی بسیار اثرگذار می باشد.

بکینگ چمن مصنوعی

نوع مواد بکار رفته

در بعضی از کاربری ها، نیاز است تا از مواد اولیه باکیفیت تر و گران تری در ساخت چمن مصنوعی استفاده کنیم.  برای مثال در بعضی از چمن های مصنوعی از نخ پلی آمیدی به جای نخ پلی اتیلن استفاده می شود. پلی آمید نسبت به پلی اتیلن بسیار گران تر است و روی قیمت چمن مصنوعی بسیار تاثیر گذار می باشد.

همچنین در محیط های بسیار مرطوب با بارندگی بالا، گاهی از لاتکس PU بجای لاتکس SBR استفاده می شود. پلی اورتان (PU) در مقایسه با لاتکس، قیمت پایه بالاتری داشته و سبب افزایش قیمت چمن مصنوعی می شود.


چمن مصنوعی دست دوم

چمن های مصنوعی اصولاً عمر مشخصی دارند. طول عمر چمن مصنوعی، با توجه به کیفیت ساخت، از 2 سال تا 15 سال است. هر چه مدت زمان استفاده از چمن مصنوعی طولانی تر شود، چمن مصنوعی به فاز پوسیدگی و رنگ پریدگی نزدیک تر می شود.

عموماً چمن مصنوعی فوتبالی قابلیت استفاده مجدد به عنوان دست دوم را دارد. زیرا این دسته از چمن مصنوعی، ساختار مقاومی دارند و برای کاربردهای معمولی پس از چند سال کارکرد، قابل استفاده هستند.

چمن مصنوعی دست دوم تزئینی در مقایسه با انواع فوتبالی، به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از چمن ها به واسطه مقاومت کمتر قابلیت استفاده مجدد را ندارند. چمن مصنوعی دست دوم از نوع تزئینی، تنها در صورتی که مدت زمان زیادی استفاده نشده باشد و خریدار قصد تعویض یا فروش چمن مصنوعی خود را کرده باشد، ارزش خرید دارند. قبل از خرید چمن مصنوعی دست دوم، از وضعیت سلامت چمن مصنوعی آگاه شوید.

استفاده از چمن مصنوعی دست دوم در مکان هایی با مساحت بالا مانند باغ تالارها، رستوران ها، باغ آتلیه ها و مجموعه های ورزشی بزرگ پیشنهاد می شود. اما توجه داشته باشید که چمن مصنوعی مشکلاتی از جمله پوسیدگی، رنگ پریدگی بیش از حد، پارگی و آلودگی نداشته باشد.


گارانتی چمن مصنوعی

ضمانت نامه، یک سند حقوقی است که به خریدار این امکان را می دهد تا خرید چمن مصنوعی خود را طبق مفاد ضمانت نامه، با خیال راحت انجام دهد. شرکت خانه چمن تمام محصولات خود را بسته به نوع و کیفیت آنها، گارانتی می کند.

اما نکته مهم اینجاست: که گارانتی چمن مصنوعی شامل چه مواردی می شود و اگر چمن مصنوعی خراب شود چه خدماتی شامل حال خریدار خواهد شد؟

مدت زمان گارانتی برای هر محصول از 2 سال تا 5 سال ارائه خواهد شد. بعضی از محصولات خانه چمن به واسطه کیفیت و قیمت بالاتر، به مدت 8 سال گارانتی خواهند شد. علاوه بر این، در صورتی که عملیات نصب چمن مصنوعی، توسط نصابان خانه چمن و با متریال پیشنهادی کارشناسان انجام پذیرد، نصب چمن مصنوعی نیز به مدت 5 سال، گارانتی بی قید و شرط خواهد داشت.

گارانتی چمن مصنوعی محصولات خانه چمن شامل موارد زیر است:

 1. پوسیدگی نخ چمن مصنوعی: یعنی نخ چمن مصنوعی در برابر آفتاب آسیب ببیند. در چنین مواقعی اگر الیاف چمن مصنوعی را با دست به سمت بالا بکشید نخ بریده می شود. در این مواقع نخ زبر و آزاردهنده است.
 2. رنگ پریدگی چمن مصنوعی: چمن های مصنوعی در رنگ های مختلفی عرضه می شوند. از سبز باز تا سبزهای تیره. کاهش رنگ بیش از 5% در سال، طبق گزارش موسسه SGS برای چمن مصنوعی غیرقابل قبول است. تمامی محصولات در مدت زمان ضمانت نامه، از نظر رنگ پریدگی گارانتی می گردند.
 3. نصب چمن مصنوعی: خانه چمن جزء معدود شرکت هایی است که نصب چمن مصنوعی خود را گارانتی می کند. نصب غیر حرفه ای سبب می شود که در مدت زمان کوتاهی چمن مصنوعی از ناحیه درزها بلند شود و هزینه مضاعفی را برای خریدار بر جای بگذارد. به طور مثال چسب های پلی اورتانی برای محیط های باز که با آب تماس بالایی دارند، باید استفاده گردد. گاهی دیده شده برای چنین فضاهایی از چسب های موکت و فوری استفاده می گردد که به هیچ وجه پیشنهاد نمی گردد.

پروژه های چمن مصنوعی

خانه چمن به عنوان مجموعه ای که از سال 1396 فعالیت خود را در زمینه فروش و اجرای چمن مصنوعی به صورت تخصصی آغاز کرده است، توانسته پروژه های شاخص و بزرگی را به پایان برساند.

همکاری با مجموعه های معتبری همچون صدا و سیما، سفارت روسیه، اداره ورزش و جوانان چندین استان، بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران و کمیته امداد رزومه عملکردی مجموعه خانه چمن را درخشان کرده است. همچنین اجرای پروژه های بزرگ ساختمانی و همکاری با سازندگان برتر تهران از مجموعه افتخارات شرکت خانه چمن می باشد.

تیم خانه چمن از زمان آغاز فعالیت تا لحظه تنظیم این نوشته (1399) بیش از 2500 پروژه چمن مصنوعی کوچک و بزرگ را در سطح کشور، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب مدیریت و اجرا کرده است.

تیم ما با دانش فنی و تخصص کافی، که دائماً با تکنولوژی روز دنیا در حال بروزرسانی است، پذیرای انجام پروژه های چمن مصنوعی در هر کجای ایران خواهد بود.

اجرای پروژه های چمن مصنوعی فوتبالی و مینی-فوتبال در سطح کشور، پروژه های بزرگ چمن مصنوعی از جمله باغ تالارها، پروژه های چمن مصنوعی روف گاردن در مناطق برتر تهران، بخش کوچکی از فعالیت تخصصی ما در زمینه چمن مصنوعی می باشد.

پروژه چمن مصنوعی خانه چمن

پروژه نصب چمن مصنوعی خانه چمن

سوالات متداول

چمن مصنوعی از چه موادی ساخته شده است؟

از پلی اتیلن برای ساختن الیاف اصلی چمن مصنوعی (Grass Blade) استفاده می شود. پلی اتیلن یک پلاستیک بسیار محبوب است که در ساخت محصولات دیگری همچون کیسه های پلاستیکی و بطری ها نیز استفاده می شود.

فرایند تولید چمن مصنوعی چه مراحلی دارد؟

1- اختلاط مواد اولیه و تشکیل نخ
2- بافت نخ روی بستر
3- پوشش دهی پشت چمن
4- ایجاد حفره خروجی آب
5- کنترل کیفیت و تست

انواع چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوع تزئینی، برای فضاسازی های محوطه هایی مانند روف و بالکن.
چمن مصنوعی ورزشی، برای استفاده در زمین های ورزشی مثل زمین فوتبال.

 

5 1 رای
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mohammadreza
Mohammadreza
10 ماه قبل

چرا باید از چمن مصنوعی استفاده کنیم