نظافت چمن مصنوعی

روش های نظافت چمن مصنوعی

همان طور که می دانید چمن های مصنوعی همانند چمن طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری ندارد. اما با این حال این بدان معنا نیست که چمن مصنوعی را به حال خود رها کنیم. برای اینکه چمن مصنوعی شما همیشه بهترین ظاهر را داشته باشد و برای لذت بردن از سرمایه گذاری خود، شما نیاز دارید تا از نحوه نظافت چمن مصنوعی آگاه باشید. شما هیچ وقت به کود دادن، کوتاه کردن، احیاء کردن و اتلاف مقادیر زیادی آب، برای سبز نگاه داشتن فضای اطرافتان نیاز ندارید. اما هر چند وقت یکبار شما نیاز دارید تا مراقبت های ویژه  ای روی چمن مصنوعی تان انجام دهید که این به موقعیت شما بستگی دارد. برای مثال اگر شما حیوان خانگی، کودک و یا تعداد زیادی درخت و درختچه دارید، شما نیاز دارید تا چمن مصنوعی خود را بیشتر از حالتی که این فاکتورها نیستند، نظافت کنید.

تمیز کردن چمن مصنوعی

اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که آب و هوای خاک آلود دارد، سبب می شود چمن خود را بیشتر از حد معمول تمیز کنید. به دلیل اینکه فاکتورهای مختلفی موقعیت شما را منحصر به فرد می کند، لازم است راهکارهای نگهداری و پیشنهادات ارائه شده ی پیش رو که شما نیاز خواهید داشت را در نظر بگیرید. یکی دیگر از موارد مهم در نحوه نگهداری از چمن مصنوعی، شناخت ترکیبات به کار رفته در تولید چمن مصنوعی می باشد. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد چمن مصنوعی، مقاله  چمن مصنوعی چیست؟ در قسمت وبلاگ، برای شما آماده شده است. در ادامه برخی از راهکارهای نظافت چمن مصنوعی بررسی خواهد شد.

نظافت چمن مصنوعی به صورت هفتگی

شستشوی چمن مصنوعی توسط مالکین به صورت هفتگی و یا ماهیانه ضروری است. برای این منظور ابتدا، زباله های درشت تر را با استفاده از چنگک های پلاستیکی از روی چمن بردارید. پس از این مرحله با استفاده از جاروی برقی آلودگی های ریزتر را نیز از تاروپود الیاف از بین ببرید. شما می توانید با پاشش آب فشار قوی به الیاف چمن، خاک و دیگر ذرات باقیمانده که لابه لای الیاف تجمع کرده اند را حذف کنید. توجه داشته باشید که فشار بالای آب ممکن است بر الیاف چمن مصنوعی آسیب برساند.

نظافت چمن مصنوعی به صورت ماهانه

نظافت چمن مصنوعی که بر پایه شست و شوی ماهانه انجام می شود به سبز نگاه داشتن، تمیز و جذاب بودن چمن شما کمک می کند. برای حذف خاک، آلودگی، برگ های درختان و دیگر ذرات باقیمانده، از یک چنگک مخصوص منعطف، جارو با موی سفت و یا یک قلم موی سفت استفاده کنید. به یاد داشته باشید از برس فلزی استفاده نکنید چون باعث آسیب رساندن به چمن می شود.

هنگامی که چمن خود را از این طریق تمیز می کنید، جهت الیاف چمن مصنوعی به سمت بالا حفظ خواهد شد و این امر به زیبایی چمن مصنوعی شما کمک خواهد کرد. به عبارتی این سبک از تمیز کردن نوعی شانه کردن چمن محسوب می شود و می تواند به ایستاده بودن الیاف چمن کمک کند. دقت داشته باشید، ممکن است شما نیاز داشته باشید تا این سطح از نگهداری را در صورتی که حیوان خانگی دارید و یا در فصل ریزش برگ درختان و بوته ها، بیشتر انجام دهید.

برای اولین بار که چمن تان را به این طریق تمیز کردید، ممکن است آنطور که انتظار دارید پره های چمن ایستاده به نظر نرسند. همچنین ممکن است متوجه شوید که بخشی از چمن مصنوعی شما بعد از اینکه شما یا یکی از اعضای خانواده و یا حیوان خانگی تان بر روی آن دراز کشیده باشد، به طور کامل ایستاده به نظر نرسد. این موضوع به سادگی قابل حل شدن است. شما می توانید با استفاده از جارو دسته دار یا برس دستی، برای منظم کردن هر یک از الیاف چمن مصنوعی به منظور ایستاده و صاف به نظر رسیدن، استفاده کنید. شانه کردن چمن مصنوعی از مات شدگی و ظاهر پاخورده چمن مصنوعی جلوگیری می کند.

نگهداری از چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی از فضولات حیوانات خانگی

چمن های مصنوعی مرغوب کاملاً دوستدار حیوانات (Pet friendly) هستند و دارندگان حیوانات خانگی می توانند مطمئن باشند که مقداری نگهداری و مراقبت اضافی مورد نیاز، سبب می شود که همیشه چمن ظاهر عالی داشته باشد. حذف فضولات مایع از روی چمن، به آسانی همان روش پیشنهاد شده برای حذف فضولات جامد است. برای حذف فضولات جامد می توانید از یک کیسه پلاستیکی یا یک وسیله همانند خاک انداز استفاده کنید.

هنگامی که فضولات جامد را حذف کردید، ناحیه ای که فضولات قرار داشتند را با شلنگ آب به سمت داخل الیاف بشوئید. بیشتر حیوانات خانگی به مکان های خاصی برای دفع فضولات خود، علاقه مند هستند که این سبب می شود پاک کردن ادرار حیوانات به سادگی صورت پذیرد. برای پاک کردن ادرار حیوانات خانگی بر روی چمن مصنوعی، از شلنگ آب به صورت اسپری کردن برای شست و شوی رو به پائین در ناحیه آلوده و به صورت هفتگی استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه چمن شما تمیز و بدون بو است، می تواند فرآیند شست و شوی چمن مصنوعی را در فواصل زمانی کمتری انجام دهید.

همچنین پیشنهاد می شود که یک بطری حاوی محلول ضدعفونی کننده در اختیار داشته باشید تا فرآیند تمیز کردن و نگهداری ناحیه آلوده را به سرعت و منظم انجام دهید. بعضی از سرپرستان حیوانات خانگی به منظور سهولت در نگهداری چمن مصنوعی خود، جایگاه جداگانه ای برای دفع فضولات حیوان خود تعبیه می کنند تا از آلودگی چمن مصنوعی جلوگیری کنند. سگ ها می توانند اغلب برای استفاده از این فضای تعبیه شده آموزش ببینند، و این یک آپشن قابل اعتماد برای مالکینی است که قصد ندارند فضولات را از روی چمن مصنوعی پاک کنند. به یاد داشته باشید که چمن مصنوعی یک آپشن بسیار عالی برای دارندگان حیوانات خانگی است، بویژه وقتی با چمن طبیعی در مقام مقایسه قرار می گیرد.

نظافت فضولات حیوان خانگی از چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی از مایعات و آدامس 

در فضاهایی که چمن های مصنوعی نصب شده است ممکن است مواد چسبنده همچون آدامس، آبنات و شیرینی جات ریخته شود. همچنین ممکن است به دلایلی خون و یا روغن از ظروف تهیه کباب بر روی چمن مصنوعی پهن شده سرازیر شود. چمن های مصنوعی نسبت به تغییر رنگ مقاوم هستند و پاک کردن مایعات معمولی ریخته شده بر روی آن به آسانی قابل اجراست. بیشتر این مایعات توسط آب به آسانی پاک می شوند.

شما می توانید از یک کاردک یا چاقوی پلاستیکی برای حذف موارد سخت تر استفاده کنید. هنگامی که از این ابزار استفاده می کنید مواظب باشید که سبب پارگی چمن مصنوعی نشوید. از مواد شیمیایی خورنده و تمیزکننده های قوی و همچنین حلال های شیمیایی همچون استون، بنزین و تینر برای پاک کردن مایعات ریخته شده و یا مواد چسبنده به هیچ وجه بر روی چمن مصنوعی استفاده نکنید. نظافت آدامس روی چمن مصنوعی معمولا توسط دست برداشته میشوند، با این حال اگر یک تیکه از آدامس به سختی قابل جدا شدن بود، شما می توانید با تکه ای یخ آن را سرد کنید تا به آسانی از روی چمن مصنوعی حذف شود.

اگر لکه های باقیمانده بعد از شست و شو باقی ماندند، شما می توانید از یک مقدار خفیف صابون طبیعی با آب گرم و یا ترکیب نصف-نصف آب و سرکه استفاده کنید که این کار سبب از بین رفتن باکتری ها نیز می شود. نکته کلیدی در تمیز کردن مایعات ریخته شده سرعت عمل داشتن است. مایعات هنگام ریخته شدن در صورتی که هنوز مایع باشند به آسانی قابل تمیز کردن هستند.

نظافت چمن مصنوعی از مواد خوراکی و سمی

برای نظافت چمن مصنوعی از مواد خوراکی مانند قهوه و چای و .. دو راه حل وجود دارد. دستمالی سبک را روی چمن قرار دهید و بردارید. این عمل را چندین بار تکرار نمائید. تا ماده ریخته شده به طور کامل جذب دستمال شود. توجه داشته باشید که این حرکت را به آرامی انجام دهید. در روش دوم شما می توانید از یک ماده شوینده استفاده کنید. توجه داشته باشید که از مواد سفیدکننده مانند وایتکس تحت هیچ عنوانی استفاده نشود. یک قاشق چایی خوری ماده شوینده را با میزان کافی از آب در یک سطل مخلوط کنید. سپس با استفاده از یک پارچه نرم، ماده ریخته شده روی چمن را تمیز کنید. پس از این مرحله با استفاده از آب چمن را شستشو دهید.

ضدعفونی چمن مصنوعی از باکتری و ویروس

                                               

برای ضدعفونی چمن مصنوعی، شما می توانید از محلول آب و سرکه استفاده نمائید. از یک مخلوط نصف-نصف آب و سرکه برای حذف و جلوگیری از رشد باکتری ها در چمن مصنوعی استفاده کنید. برای جلوگیری از هدر رفتن آب، یک اسپری از این محلول آماده کنید و هفته ای یک بار چمن مصنوعی را با این روش ضدعفونی نمائید.

سوختگی چمن مصنوعی و رنگ پریدگی

اگر چمن مصنوعی دچار سوختگی با سیگار و یا دچار لکه های سفت و سخت شد، می توانید آن را تعمیر کنید. اگر چه ایده بهتر این است که از ریختن مایعات آسیب زننده و یا تماس با مواد محترق شده جلوگیری به عمل آید.

مایعات خاص همچون اسید باتری، گریس، روان کننده ها و روغن های صنعتی، روغن موتور و مواد مشابه می توانند سبب رنگ پریدگی چمن مصنوعی شوند. از تعمیر وسیله های نقلیه و ابزار آلات باغ روی چمن مصنوعی خود داری کنید.

چمن مصنوعی میتواند توسط سیگار، ذرات ریز زغال در فرآیند کباب کردن، کارهای مرتبط با آتش و یا جرقه های حاصل از تنورهای آتش سوخته شود. برای جلوگیری از چنین رخدادهایی سیگار کشیدن روی چمن مصنوعی و کارهای مرتبط با آتش و کباب کردن را در مناطق مطمئن که از چمن فاصله دارد انجام دهید.

نظافت چمن مصنوعی از برف و جلوگیری از یخ زدگی

اولین نکته در هنگام نظافت چمن مصنوعی از برف، عدم راه رفتن روی آن است. توجه داشته باشید که قدم زدن بر روی برف های روی چمن، باعث نفوذ برف به داخل الیاف و یخ زدگی آنها می شود. در این صورت چمن به شدت آسیب دیده و زیبایی ابتدایی را نخواهد داشت.

بر طبق یک اصل کلی، بهترین روش برای حذف برف و یخ این است که اجازه دهید تا آب شوند و به طور طبیعی از چمن تخلیه شوند. لایه پشت چمن های مصنوعی زهکش دارند، در واقع سوراخ هایی هستند که اجازه می دهند همانند چمن طبیعی، آب تخلیه شود. با این حال ممکن است بعضی دلایل وجود داشته باشد که شما بخواهید برف و یخ را از روی چمن خود بر دارید. در چنین مواقعی، اگر برف به صورت جزئی و سطحی بر روی چمن نشسته باشد می توانید به آسانی با برس آن را جارو کنید.

اگر چندین سانتیمتر یا متر برف نشسته باشد، ابتداً برف را با بیل پلاستیکی و یا برف روب از روی چمن بر دارید و سپس یکی دو سانتیمتر باقی مانده را با برس و جارو کردن از روی چمن حذف کنید. این کمک می کند که در حین فرآیند برف روبی چمن مصنوعی آسیب نبیند. تیغه های فلزی بیل و برف روب ها می توانند به چمن مصنوعی آسیب جدی برسانند. استفاده کردن از نمک برای ذوب برف از روی چمن مصنوعی پیشنهاد نمی شود. زیرا ذرات نمک می توانند حفرات تخلیه گاه چمن را پر کند و این اصلا مناسب نیست.

سخن پایانی

همان طور که می دانید چمن های مصنوعی در مقایسه با چمن های طبیعی مزایای بسیاری دارند. یکی از مهمترین مزایای این محصولات عدم نیاز به آبیاری است. لزوم صرفه جویی در مصرف آب سبب شده تا این محصول طرفداران بسیاری را به خصوص در مناطقی با آب و هوای گرم به خود اختصاص دهد. این محصول برای مدت زمان بسیار طولانی ظاهری زیبا و سبز را برای شما فراهم می نماید. شما می توانید با مراقبت و نگهداری صحیح، علاوه بر حفظ زیبایی آن، طول عمر آن را نیز افزایش دهید. انجام این موارد ساده به طور منظم، این اطمینان را به شما می دهد که چمن مصنوعی تان همیشه تمیز، جذاب و بدون بو خواهد بود. همین امر سبب می شود تا یک مکان جذاب و دلپسند برای استراحت کردن، بازی کردن، آفتاب گرفتن و یا گذران وقت با اعضای خانواده و دوستان داشته باشید. شرکت خانه چمن با بهره گیری از ترکیبات با کیفیت و مرغوب تنوع بالایی از چمن مصنوعی تزئینی و چمن مصنوعی فوتبالی تولید و به بازار عرضه نموده است. شما می توانید برای انتخاب صحیح چمن مصنوعی، از خدمات مشاوره رایگان شرکت خانه چمن استفاده نمائید.

سوالات متداول:

  • روش نظافت چمن مصنوعی چگونه است؟

برای نطافت چمن مصنوعی، ابتدا زباله های درشت تر را با استفاده از جارو و یا چنگک برداشته و پس از آن با استفاده از جاروی برقی زباله های ریزتر را از مابین الیاف نظافت کنید. شما می توانید برای شست و شوی چمن مصنوعی، از آب فشار قوی و شوینده های ملایم مانند شامپوی فرش استفاده کنید.

  • روش های ضدعفونی چمن مصنوعی چیست؟

برای ضدعفونی چمن مصنوعی می توان از مخلوط نصف-نصف آب و سرکه برای حذف و جلوگیری از رشد باکتری ها و ویروس ها در چمن مصنوعی استفاده کنید. برای جلوگیری از هدر رفتن آب، یک اسپری از این محلول آماده کنید و هفته ای یک بار چمن مصنوعی را با این روش ضدعفونی نمائید. از مواد شیمیایی از جمله الکل و استون به هیچ وجه استفاده نکنید.

  • روش نظافت چمن مصنوعی از آدامس و مواد چسبنده چیست؟

شما می توانید از یک کاردک یا چاقوی پلاستیکی برای حذف موارد سخت تر استفاده کنید. هنگامی که از این ابزار استفاده می کنید مواظب باشید که سبب پارگی چمن مصنوعی نشوید. از مواد شیمیایی خورنده و تمیزکننده های قوی و همچنین حلال های شیمیایی همچون استون، بنزین و تینر برای پاک کردن مایعات ریخته شده و یا مواد چسبنده به هیچ وجه بر روی چمن مصنوعی استفاده نکنید. نظافت آدامس روی چمن مصنوعی معمولا توسط دست برداشته می شوند، با این حال اگر یک تیکه از آدامس به سختی قابل جدا شدن بود، شما می توانید با تکه ای یخ آن را سرد کنید تا به آسانی از روی چمن مصنوعی حذف شود.

  • قیمت چمن مصنوعی چقدر است؟

قیمت چمن مصنوعی به موارد مختلفی مانند جنس الیاف، ضخامت الیاف و کیفیت مواد اولیه دارد و بدون در نظر گرفتن این موارد نمی‌شود یک تعرفه ثابت برای آن مشخص کرد؛ شما در فروشگاه خانه چمن می‌توانید بهترین چمن مصنوعی را با مناسبترین قیمت تهیه نمایید.

5 1 رای
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها