چمن مصنوعی گلف

چمن مصنوعی برای زمین گلف و مینی گلف

میلیون ها نفر بر روی کره زمین، ورزش گلف را به عنوان یک سرگرمی انتخاب می کنند. در کشور ایران نیز در سال های اخیر، ورزش گلف طرفداران بسیاری پیدا کرده است. همان طور که می دانید برای یادگیری و یا انجام حرفه ای هر بازی ورزشی، مواردی مثل زمین بازی استاندارد موثر هستند. زمین ورزش گلف، باید دارای کفپوشی از جنس چمن باشد. در زمان های گذشته از چمن های طبیعی برای استفاده در زمین های ورزشی گلف استفاده می شد، اما با گذشت زمان به دلیل مصرف بیش از اندازه منابع آبی و همچنین مشکلات ناشی از نگهداری و سبز نگه داشتن چمن طبیعی، دوستداران ورزش گلف، به استفاده از چمن مصنوعی گلف روی آوردند.

سرسبز نگاه داشتن چمن طبیعی و نگهداری از آن در فصول سرد سال چندان آسان نبوده و جای تعجب نیست که بسیاری از صاحبان زمین گلف، استفاده از چمن مصنوعی را به جای چمن طبیعی ترجیح می دهند تا زمین گلف خود را در تمام روزهای سال سبز و شاداب نگه دارند. استفاده از چمن مصنوعی علاوه بر زمین گلف کاربرد های دیگری هم دارد که ما در این مقاله 12 کاربرد چمن مصنوعی برایتان ارائه داده ایم.

ویژگی های بازی گلف

در آیین‌ نامه بازی گلف این بازی را اینگونه تعریف کرده‌اند: «گلف پرتاب یک توپ از نقطه نخست بازی به درون یک سوراخ است که به ‌وسیله یک یا چند ضربه پیاپی و بر طبق قانون‌های ویژه‌ای صورت گرفته باشد». زمین گلف، زمین چمنی است که حدود 30 یا 40 هزار متر مربع وسعت دارد.

زمین های گلف بزرگ دارای 18 حفره و زمین های گلف کوچک دارای 9 حفره می باشند که به طور نامنظم و در فاصله های مختلفی در محیط قرار گرفته اند. زمین گلف دارای موانع مختلفی از جمله تپه ها، دریاچه ها، درختچه ها و شیب های تند و دره هایی است که بازی را برای بازیکنان هیجان انگیز تر و سخت تر می کند. هر چقدر این موانع سخت تر باشند، ورزش گلف هیجان انگیز ترخواهد شد.

بازیکنان گلف، کفش ویژه میخداری به پا دارند تا به هنگام ضربه زدن پاهایشان نچرخد. ورزش گلف نیز مانند سایر ورزش ها دارای لباس مشخص و بخصوصی است که از جنس ویژه ای درست شده ‌است. برای گلف ‌بازی ساک ویژه‌ای نیاز است تا چهارده چوب گلف را در خود جای دهد. این کیف در زیر خود چرخ‌هایی دارد که به گلف ‌باز اجازه می‌دهد تا ساک و چوب‌های خود را به راحتی در سراسر زمین به همراه ببرد. هر کدام از این چوب‌ها برای زدن ضربه‌های گوناگونی بکار می‌روند و هر بازی گلف میان چهار تا پنج ساعت زمان می برد که دارای قوانین خاص خودش است.

مزایای چمن مصنوعی زمین گلف در مقایسه با چمن طبیعی

عدم نیاز به آبیاری

یکی از مهم ترین مزایای چمن مصنوعی گلف در مقایسه با چمن طبیعی، عدم نیاز به آبیاری است. چمن مصنوعی نیازی به آبیاری ندارد و از این رو، یکی از بهترین جایگزین ها برای صرفه جویی در مصرف آب است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، هر متر مربع چمن طبیعی، برای سبز ماندن به طور سالانه به بیش از 1500 لیتر آب نیاز دارد. با توجه به اینکه کشور ایران در سال های اخیر بیش از هر دهه ای با بحران خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، شاید بهتر باشد که از روش های نوین برای سرسبزی فضاهای شهری و حتی زمین های بازی استفاده کنیم.

سطح یکدست و صاف چمن مصنوعی گلف

چمن مصنوعی گلف در مقایسه با چمن طبیعی، سطح صاف و یکدستی داشته و همین امر باعث می شود تا توپ ها به راحتی روی چمن بغلتند و بازی کردن آسان تر شود.  هنگام برخورد چوب به توپ گلف، زاویه پرتاب، سطح چمن و سرعت چرخش توپ، همه در مسیر و رفتار آن هنگام برخورد به زمین تأثیر می گذارند.

نبود آفات و حشره در چمن مصنوعی

یکی از بزرگترین چالش های راه اندازی زمین چمن مصنوعی گلف، کنترل آفات است. استفاده از چمن مصنوعی باعث می شود تا نگران حشره و آفات نباشید. علاوه بر این، چمن مصنوعی گلف از الیاف محکمی ساخته شده که در مقابل چنگ زنی و تخریب حیوانات دیگر مثل خرگوش و موش مقاوم است.

دوام و ماندگاری بالا چمن مصنوعی گلف

چمن مصنوعی گلف در مقایسه با چمن طبیعی، ماندگاری و دوام بالاتری داشته و برای سالیان سال سبز و زیبا خواهد ماند. اگر از چمن های مصنوعی باکیفیت استفاده کنید می توانید مطمئن باشید که در مقابل حجم بالای تردد بازیکنان روی چمن مصنوعی گلف، مقاوم بوده و کوچک ترین آسیبی نخواهد دید. چمن مصنوعی باکیفیت تا 15 سال دوام می آورد و بهترین انتخاب برای استفاده در زمین های ورزشی است.

چمن مصنوعی گلف در برابر، اشعه فرابنفش خورشید ماندگاری بالایی داشته و تحت هیچ عنوان دچار رنگ پریدگی نخواهد شد. علاوه بر این چمن های مصنوعی بسته به کیفیت و دوام دارای ضمانت و گارانتی هستند که نیازی نیست نگران کمرنگ شدن رنگ آن تا سال ها باشید.

چمن مصنوعی گلف دوستدار محیط زیست

بسیاری از صاحبان زمین گلف می خواهند در مورد اثرات زیست محیطی استفاده از چمن مصنوعی گلف بدانند. خبر خوب این است که با استفاده از چمن مصنوعی، آسیب های ناشی از کودها و آفت کش هایی که برای سبز و زیبا نگه داشتن چمن طبیعی استفاده می شوند از بین می روند. نه تنها خاک زیر چمن دیگر با مواد شیمیایی بمباران نمی شود بلکه انتشار کربن ایجاد شده توسط ماشین های چمن زنی نیز کاهش می یابد. علاوه بر این با استفاده از چمن مصنوعی بسیاری از صاحبان زمین گلف می خواهند در مورد اثرات زیست محیطی استفاده از چمن مصنوعی گلف بدانند.

خبر خوب این است که با استفاده از چمن مصنوعی، آسیب های ناشی از کودها و آفت کش هایی که برای سبز و زیبا نگه داشتن چمن طبیعی استفاده می شوند از بین می روند. نه تنها خاک زیر چمن دیگر با مواد شیمیایی بمباران نمی شود بلکه انتشار کربن ایجاد شده توسط ماشین های چمن زنی نیز کاهش می یابد. علاوه بر این با استفاده از چمن مصنوعی نیاز به آبیاری کاهش پیدا کرده و هر ساله نسبت قابل توجهی آب صرفه جویی می شود.

زهکشی مناسب چمن مصنوعی گلف

اگر چمن مصنوعی به درستی نصب شود، سیستم زهکشی مناسبی دارد. چمن مصنوعی گلف در قسمت زیرین خود دارای سوراخ هایی است که باعث می شود آب به سرعت از قسمت زیرین چمن خارج شود و سطح چمن خشک شود. این بدان معنی است که با بارندگی و یا شستشوی چمن مصنوعی، آب روی سطح چمن جمع نمی‌شود. این سبک از خروج آب زمانی که از سیستم زیر سازی Unbound استفاده می شود عملی خواهد بود. در صورتی که سیستم زیر سازی بتن باشد باید با شیب گذاری مناسب شرایط برای خروج آب از روی سطح چمن مصنوعی گلف فراهم کنیم.

نیاز به نگهداری کمتر

برخلاف چمن های طبیعی که لازم است به صورت حرفه‌ای نگهداری ‌شوند، چمن مصنوعی نیاز به نگهداری زیادی نداشته و شما نیازی به خرید بذر، کود یا دستگاه چمن زنی نخواهید داشت. با انتخاب چمن مصنوعی، لزومی به از بین بردن علف های هرز نیز نخواهید داشت فقط کافیست با شستشو یا تمیز کردن نقاط خاص، چمن مصنوعی را تمیز نگه دارید. تمامی این موارد سبب شده است که چمن مصنوعی یک محصول فوق العاده برای صرفه جویی در زمان و هزینه باشد.

نحوه نظافت چمن مصنوعی زمین گلف

برای نظافت چمن مصنوعی گلف، تنها کافیست ابتدا زباله های درشت تر را با استفاده از چنگگ های پلاستیکی از سطح چمن برداشته و سپس با استفاده از آب فشار قوی و یا واترجت نسبت به شستشوی چمن اقدام کنید. برای مرتب کردن چمن نیز با استفاده از یک برس یا جاروی پلاستیکی، خلاف جهت چمن آن را شانه بزنید.

چمن مصنوعی مناسب برای زمین گلف

چمن های مصنوعی در انواع مختلفی در دسته های چمن مصنوعی تزئینی و چمن مصنوعی ورزشی تولید می شوند. چمن مصنوعی تزئینی معمولاً برای استفاده در دکوراسیون های داخلی از جمله بالکن، تراس، حیاط و … استفاده شده و چمن های مصنوعی ورزشی برای استفاده در زمین های فوتبال، فوتسال، گلف، تنیس و .. مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت چمن های مصنوعی تزئینی و ورزشی در مواردی مثل تراکم بافت، ارتفاع الیاف، استفاده از فیلر و پر کننده است.

هر چقدر تراکم چمن مصنوعی بیشتر باشد دوام و ماندگاری آن در برابر تردد بازیکنان بیشتر خواهد بود. هر چقدر ارتفاع الیاف چمن بالاتر باشد، ممکن است مانعی برای کاهش سرعت توپ گلف باشد و نظافت آن نیز دشوارتر خواهد بود. در هر صورت بهتر است پیش از خرید چمن مصنوعی، ابتدا با کارشناسان مربوط به حوزه فروش و نصب چمن مصنوعی گلف، مشورت کنید. کارشناسان شرکت خانه چمن با ارائه خدمات مشاوره، صفر تا صد انتخاب چمن مصنوعی مناسب در کنار شما خواهد بود.

انواع زمین بازی گلف:

به طور کلی زمین های بازی گلف به دو دسته زمین گلف و زمین مینی گلف تقسیم می شود.

زمین گلف: این زمین ها که برای بازی های حرفه ای مورد استفاده هستند دارای مساحت های بسیار بالا هستند و خود به چندین دسته تقسیم می شوند. لینک (Links)، پارک لند (Parkland) و صحرایی (Desert) که با یکدیگر تفاوت هایی را دارند. در این مقاله قصد نداریم در مورد این گونه زمین ها صحبت کنیم ولی قوانین کلی بازی گلف در انواع این زمین ها تقریباً یکسان است. در شماتیک زیر بخش های مختلف زمین گلف حرفه ای را خواهیم دید.

بخش های مختلف زمین گلف
 1. ناحیه ضربه یا به اصطلاح Teeing Area
 2. ناحیه Bunker که این بخش معمولا با شن پر می شود
 3. ناحیه پنالتی یا Penalty area
 4. ناحیه پوتینگ گرین Putting Green

معمولا در زمین های بزرگ و حرفه ای زمین گلف به غیر از ناحیه Putting green از چمن مصنوعی گلف استفاده نمی شود چون مساحت بسیار بالایی دارد و نیازی به حضور چمن مصنوعی نیست.

قسمتی که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت ناحیه Putting Green است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی بجای بکارگیری چمن طبیعی از چمن مصنوعی استفاده می شود. این ناحیه در بازی گلف بسیار مهم است و باید دارای سطحی صاف و فشرده باشد. در واقع ناحیه پوتینگ گرین بخشی از زمین گلف است که نتیجه بازی در آنجا رقم می خورد و مهمترین بخش زمین است زیرا تلفیق دقت و مهارت بازیکن و کیفیت سطح زمین منجر موفقیت و یا عدم موفقیت بازیکن می گردد.

ایجاد کردن چنین بخشی با استفاده از چمن طبیعی کار بسیار دشواری است و به نگهداری بسیار بالایی نیاز دارد تا به استاندارد این ناحیه برسد از این رو استفاده از چمن های مصنوعی گلف خاص که ویژگی های منحصر به فردی دارند برای این بخش از زمین گلف پیشنهاد می گردد. در ادامه مقاله به چمن مصنوعی مناسب برای زمین گلف و مینی گلف خواهیم پرداخت.

زمین گلف

معمولا در اطراف ناحیه Putting Green از چمن مصنوعی گلف پرز بلند استفاده می شود که فضای داخل این ناحیه از حاشیه اطراف آن جدا شود.

زمین مینی گلف: زمین مینی گلف چیست؟ در واقع مینی گلف یک ورزش تحت پوشش ورزش گلف است و به عبارتی ورژن دیگری از گلف محسوب می شود با این تفاوت که بازی فقط بر روی ناحیه Putting  زمین تمرکز دارد. زمین های مینی گلف به دو دسته کلی تقسیم می شوند. این سبک از زمین ها بیشتر به عنوان یک سرگرمی در پارک ها و یا ویلاها تعبیه می شود. سطح زمین مینی گلف هم می تواند از موکت، بتن و یا چمن مصنوعی مخصوص باشد. مساحت این زمین ها بسیار از زمین گلف کمتر است.

انواع زمین مینی گلف:

 1. مینی گلف مینیاتور: این سبک از زمین های مینی گلف معمولا دارای عرض 1 متری به صورت مسیرهای در هم پیچیده یا صاف هستند که در بعضی طراحی ها موانعی همانند پل و اجسام دیگر در این مسیرها قرار گرفته است. دیواره این لاین ها می تواند از جنس چوب و یا سنگ باشد. نکته مهم این است که دیوارها باید کاملا مسطح و بدون اعوجاج (کج شدن) باشند. در مورد نوع کفپوش این سبک از زمین های مینی گلف در ادامه توضیح خواهیم داد.
 2. مینی گلف ادونچر: زمین های ادونچر همانطور که از نام لاتینش پیداست برای افراد حرفه ای تر طراحی شده تا لذت بازی گلف حرفه ای را بیشتر تجربه کنند. این زمین ها معمولا نسبت به سبک مینیاتور بزرگتر هستند و دارای طراحی خاصی هستند. زمین مینی گلف ادونچر اصولاً دارای پستی و بلندی های ملایمی است و حفرات در پایین ترین سطح زمین قرار دارند.
چمن مصنوعی زمین مینی گلف

محصولات مناسب برای زمین گلف و مینی گلف:

اصولاً در همه زمین های گلف بخش Putting Green مهمترین بخش زمین است که نیاز به چمن مصنوعی گلف دارد. در زیر ویژگی های اصلی یک چمن مصنوعی استاندارد برای زمین گلف و مینی گلف در بیشتر در بخش Putting Green زمین استفاده می شود به قرار زیر است:

 1. چمن مصنوعی این بخش باید بسیار فشرده و متراکم بافت شده باشد.
 2. الیاف چمن مصنوعی گلف در این ناحیه بهتر است جهت گیری خاصی نداشته باشد تا بر روی حرکت توپ گلف تاثیر نگذارد.
 3. الیاف چمن مصنوعی دارای مقاوت یو وی بالایی باشند تا دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نشود.
 4. چمن مصنوعی این ناحیه باید به گونه ای باشد که بتواند آب را با سرعت مناسبی از خود عبور دهد تا سبب تجمع آب نگردد.

اکثر این ویژگی ها در سه محصول پیشنهادی خانه چمن که برای گلف و مینی گلف مناسب هستند خلاصه می شود:

چمن مصنوعی گلف پاتینگ:

این محصول کاملاً یک محصول تخصصی برای ورزش گلف و مینی گلف است که توسط شرکت آسیا چمن طراحی و تولید شده است. ویژگی خاص این چمن مصنوعی گلف الیاف فر و مجعد آن است که جهت گیری Random به الیاف داده و بر روی حرکت توپ گلف هیچ گونه اثری نمی گذارد. ارتفاع الیاف این محصول 15 میلیمتر است و از جنس پلی پروپیلن ساخته شده است. پلی پروپیلن یک پلیمر شناخته شده برای الیاف مجعد و فنری شکل در صنعت چمن مصنوعی است. مقاومت UV پاتینگ 15 میلیمتری بسیار قابل قبول است و تا سال ها می تواند زمین گلف شما را به یک چمن مصنوعی استاندارد مفروش کند.

در چمن مصنوعی گلف پاتینگ بدلیل تجعد الیاف، مقاومت پاخوری بسیار بالاست و هیچگاه چمن مصنوعی شما ظاهر پاخورده پیدا نخواهد کرد. این موضوع برای زمین گلف و مینی گلف بسیار مهم است.

از این چمن مصنوعی گلف می توانید در بخش Putting Green زمین های گلف و مینی گلف استفاده کنید. در زمین های گلف و مینی گلف ادونچر در بخش حاشیه ای قسمت Putting Green از چمن های مصنوعی پرز بلند استفاده می شود تا فضای داخل این بخش از حاشیه آن به نوعی جدا شود.

برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چمن مصنوعی گلف پاتینگ به سایت خانه چمن مراجعه کنید.

چمن مصنوعی گلف فیروزه:

اگر بفکر ایجاد کردن یک زمین گلف اقتصادی هستید استفاده از چمن مصنوعی گلف 11 میلیمتری فیروزه پیشنهاد می گردد. این محصول با تراکم بالا و بافتی مسطح و یکدست یک بستر عالی برای بازی گلف شما ایجاد می کند. یکی از تفاوت های اصلی این چمن مصنوعی گلف با مدل پاتینگ نوع و جهت گیری ملایم الیاف آن است. هر چند پیشنهاد خانه چمن استفاده از چمن مصنوعی مدل پاتینگ است ولی اگر به فکر هزینه کمتر هستید چمن مصنوعی گلف فیروزه نیز پیشنهاد می گردد و کارکرد قابل قبولی برای شما خواهد داشت.

چمن مصنوعی گلف نسرین:

این محصول یکی از قدرتمندترین محصولات کارخانه تولیدی آسیا چمن می باشد که بدلیل استفاده از الیاف هلندی در ساخت آن و با دیتکس فوق العاده بالا یکی از گران قیمت ترین چمن های الیاف کوتاه بازار ایران می باشد. چمن مصنوعی گلف نسرین دارای بافتی بسیار متراکم و با ضخامت نخ فوق العاده است که هر مترمربع آن بالاتر از 2 کیلوگرم وزن دارد. جهت گیری الیاف نسرین 11 میلیمتری بسیار ناچیز است و برای استفاده در بخش Putting Green بسیار ایده آل است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد مدل نسرین به لطف الیاف هلندی آن، مقاومت بسیار بالای آن در برابر اشعه خورشید است. یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیرگذار بر روی قیمت چمن مصنوعی گلف کیفیت الیاف است. طبیعتاً الیاف هلندی کارکرد بسیار بالایی در برابر شرایط مختلف محیطی دارند.

خرید چمن مصنوعی گلف و مینی گلف:

اگر قصد راه اندازی یک زمین گلف و مینی گلف استاندارد با بالاترین کیفیت هستید حتما از مشاوره مجموعه خانه چمن در امر خرید چمن مصنوعی گلف بهره ببرید. بهترین اقدام برای خرید چمن مصنوعی گلف و مینی گلف گرفتن مشاوره قبل از خرید است. در مورد نوع زمین و سبک اجرایتان با مشاورین خانه چمن در ارتباط باشید تا محصول مناسب با توجه به کارکرد و میزان بودجه به شما معرفی گردد. همچنین شما می توانید از تخفیفات ویژه خانه چمن که برای سازندگان زمین های ورزشی در نظر گرفته شده است بهره ببرید.


سوالات متداول

کدام چمن مصنوعی برای زمین گلف و مینی گلف مناسب تر است؟

 • چمن مصنوعی گلف پاتینگ
 • چمن مصنوعی گلف فیروزه
 • چمن مصنوعی گلف نسرین

استفاده از چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی در زمین گلف چه مزایایی دارد؟

 • کاهش مصرف آب و انرژی
 • کاهش آلودگی محیطی
 • عدم نیاز به آبیاری
 • سطح یکدست و صاف
 • دوام و ماندگاری بالا

 

0 0 رای ها
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها