انواع چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی؛ آشنایی با تمامی مدل های چمن مصنوعی

این روزها که شاهد افزایش محبوبیت انواع چمن مصنوعی هستیم؛ دانستن اینکه چه مدل‌هایی از آن در بازار موجود است و هر کدام چه استفاده‌ هایی دارد؛ به مشتریان کمک می‌کند تا مناسب‌ترین نوع چمن را برای اهداف خود خریداری کنند. به همین خاطر در ادامه به بررسی تمامی مدل‌های چمن مصنوعی در خانه چمن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چمن مصنوعی چیست؟

اصطلاح “چمن مصنوعی” از نظر فنی برای توصیف هر ماده تولید شده با هدف شبیه‌سازی چمن طبیعی استفاده می‌شود. در حال حاضر به علت وجود طیف گسترده‌ای از انواع چمن مصنوعی برای استفاده در محیط‌های ورزشی، مسکونی، تجاری و غیره؛ این محصول به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ماده اساسی جهت محوطه‌سازی است.

انواع چمن‌های مصنوعی که توسط فروشگاه‌های معتبری همچون خانه چمن ارائه شده‌اند، از طراحی زیبا و کیفیت ساخت بالایی برخوردار بوده که به همین جهت یک جایگزین فوق‌العاده برای چمن معمولی به شمار می‌روند.

تنوع چمن مصنوعی باعث شده تا روز به روز برای کاربردهای جدید و خلاقانه محبوبیت بیشتری پیدا کند؛ مخصوصا که همه افراد به فضاهای سرسبز علاقه دارند و دوست دارند که این فضاها را بدون هیچ دردسری به محل کار یا زندگی خود بیاورند.

چمن‌های مصنوعی دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشترک و در عین حال تفاوت‌هایی از لحاظ جنس، بافت، ارتفاع و موارد دیگر هستند که باعث شده فروشندگان دسته بندی‌های متنوعی را برای آنها در نظر بگیرند. در ادامه به این دسته‌بندی‌ها اشاره خواهیم کرد.

انواع چمن مصنوعی

حتما تا به حال در اینترنت، مدل‌های مختلفی از چمن مصنوعی را مشاهده کرده‌اید. همانطور که می‌دانید انواع مختلفی از چمن مصنوعی وجود دارد که هر کدام بر اساس مواردی همچون جنس نخ، ارتفاع، رنگ، نوع الیاف و غیره برای کاربردهای خاصی مناسب‌ترند. در ادامه به طور مختصر انواع چمن مصنوعی را بر اساس ویژگی‌های مهم این محصول معرفی می‌کنیم.

1. کاربرد

پیشرفت در تولید چمن‌های مصنوعی و پیدایش نسل‌های جدیدتر همچون 3G (نسل سوم) ، 4G (نسل چهارم) و غیره، باعث شده تا مزیت هر کدام از این محصولات افزایش یابد. چمن‌ مصنوعی، براساس نوع مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آن، کاربردهای متنوعی دارد اما عمده‌ترین کاربرد آن، ساخت زمین‌های ورزشی و تزئین فضاهای مختلف است:

. چمن مصنوعی ورزشی:

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی ورزشی یک نوع رایج از این محصول است که نسبت به سایر مدل‌های دیگر بادوام‌تر، محکم‌تر و انعطاف پذیرتر است و قطر الیاف بیشتری دارد. البته توجه داشته باشید که هر زمین ورزشی مانند فوتبال، گلف، تنیس و غیره به چمن به مشخصه‌های خاصی نیاز دارد؛ بنابراین در همین دسته بندی انواع مختلفی از چمن‌ها قرار می‌گیرند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چمن مصنوعی ورزشی، کاهش صدمات وارده بر بازیکنان در حین بازی است. گرانول‌های لاستیکی اضافه شده به نسل جدید چمن مصنوعی و همینطور افزایش تراکم و ارتفاع آن، به بهبود عملکرد بازیکنان کمک کرده و احساس نرمی و راحتی بیشتری برای آنها به وجود آورده است.

در گذشته زمین‌های فوتبال اکثرا با چمن مصنوعی نخ فیبریلیت؛ از نسل‌های اولیه با برگ‌های پهن و رشته‌ای پوشانده می‌شدند که از استحکام بالا و البته ظاهری نه چندان مطلوب برخوردار بودند اما در نسل‌های جدید ساخته شده با نخ مونوفیلامنت هم جلوه بصری و هم استحکام محصول به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

. چمن مصنوعی تزئینی:

چمن مصنوعی تزئینی

هنگامی که قصد تزئین حیاط، روف گاردن، باغ، تراس، ویلا و غیره را دارید؛ باید به سراغ مدل‌های تزئینی چمن بروید. مهمترین تفاوت چمن مصنوعی تزئینی با ورزشی در قطر الیاف آن ها می باشد. الیافی که با آن چمن مصنوعی تزئینی را ساخت می کنند ظریف تر، نرم تر و بیشتر مشابه چمن طبیعی هستند ولی آسیب پذیری بیشتری نسب به الیاف چمن مصنوعی ورزشی دارند. در حال حاضر محصولات متنوعی در دسته بندی چمن‎های تزئینی خانه چمن قرار می‌گیرند که می توانند بر اساس ارتفاع الیاف و تراکم بافتی و همچنین کاربری های متنوع تزئینی دسته بندی شوند. نسل‌های جدید مدل‌های تزئینی از لحاظ ظاهری بسیار تقویت شده‌اند و در عین حال مقاومت بیشتری نسبت به عوامل محیطی همچون نور آفتاب دارند.

شباهت زیاد این محصولات به چمن‌های طبیعی و تنوع رنگ، تراکم و ارتفاع مدل‌های آن، باعث شده تا خیلی از مشتریان برای اضافه کردن حس نشاط و طراوت به محیط‌های مختلف چمن مصنوعی تزئینی را انتخاب کنند.

2. ارتفاع الیاف (Pile Height)

ارتفاع چمن‌های مصنوعی متفاوت است؛ معمولا از 8 یا 11 میلی‌متر در مدل‌های موکتی شروع شده و به 35 تا ۴۸ میلیمتر یا بالاتر می‌رسد. شما باید بسته به نوع استفاده مناسب‌ترین ارتفاع را برای این چمن‌ها انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر حیوان خانگی دارید بهتر است مدل‌های کم ارتفاع تر را انتخاب کنید تا تمیز کردن آن راحت تر باشد.

برای چمن مصنوعی اتاق کودکان انتخاب چمن مصنوعی با ارتفاع بیشتر مثلا 45 میلی‌متر مناسب‌تر است؛ چراکه زیر پای کودکان نرم‌تر شده و احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

. چمن مصنوعی کوتاه:

ارتفاع چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی کوتاه (از ۱۵ تا ۲۰ میلیمتر) معمولاً برای ورزش‌های غیر تماسی با پوست مانند تنیس، گلف، پدل، والیبال، باشگاه ورزشی و پیست دو استفاده می‌شود. به طور کلی، مدل‌های کوتاه تر برای فضاهایی که احتمال ساییدگی چمن بیشتر است؛ انتخاب بهتری هستند. البته چمن مصنوعی با ارتفاع بیشتر ممکن است طبیعی‌تر به نظر برسد اما برای برخی اهداف بهتر است تیغه‌های کوتاه تر را انتخاب کنید.

مثلا برای مکانی که به جهت نگهداری حیوانات خانگی ساخته شده است؛ انتخاب الیاف کوتاه‌تر باعث می‌شود که نظافت چمن راحت تر باشد و یا در یک باشگاه ورزشی با ضربات سنگین، استفاده از چمن های الیاف بلند پیشنهاد نمی گردد زیرا شکنندگی الیاف را به دنبال دارد.

. چمن مصنوعی بلند:

الیاف بلندتر برای ورزش‌های تماسی مانند فوتبال یا راگبی مناسب تر هستند به شرطی که از پر کننده برای تقویت الیاف چمن کمک بگیرید. برای مصارف مسکونی یا تجاری نیز اگر به دنبال یک ظاهر بسیار شیک و نزدیک به چمن طبیعی هستید؛ بهتر است مدل‌های بلندتر (از ۲۵ تا ۴۸ میلیمتر) را انتخاب کنید.

3. تراکم وزنی الیاف (Face weight)

تراکم الیاف چمن مصنوعی

در زمان خرید چمن مصنوعی، توجه به تراکم چمن به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی آن، بسیار توصیه می‌شود. برای تشخیص تراکم چمن کافی است به میزان فشردگی و پر بودن نخ‌های آن در هر متر مربع دقت کنید. همچنین دقت کنید که تعداد گره بر مترمربع (Stitch Density) یک چمن مصنوعی هیچ ارتباطی به بیشتر بودن تراکم وزنی الیاف ندارد و مرغوب بودن چمن مصنوعی ندارد. چیزی که در بحث انواع چمن مصنوعی در بخش تراکم مهم است، فقط وزن الیاف به عنوان یک مرجع گزارش شده از تولید کننده می‌باشد که بسیار مهم است و تعیین کننده قیمت چمن مصنوعی می باشد. همچنین تشخیص شهودی پر بودن الیاف چمن مصنوعی در تشخیص وزن خوب الیاف بسیار کمک کننده است.

هر چه رشته‌های نخ چمن مصنوعی با فاصله کمتری در کنار هم قرار گرفته باشند؛ چمن شما متراکم تر و در نتیجه زیباتر و بادوام تر است و همینطور کمتر دچار فرسایش می‌شود. در مقابل چمن مصنوعی کم حجم و یا کم تراکم، خیلی زود تغییر شکل داده و الیاف آن حالت اولیه خود را از دست می‌دهند. وزن الیاف یک چمن مصنوعی مرغوب باید از ۱ تا ۲.۵ کیلوگرم (بسته به ارتفاع الیاف) باشد. به طور مثال چمن مصنوعی ۱۵ میلیمتر با وزن الیاف ۱ کیلوگرم از یک چمن مصنوعی ۲۵ میلیمتر با همان وزن ۱ کیلوگرم مرغوب تر است زیرا هر چه ارتفاع الیاف افزایش می یابد باید وزن الیاف نیز افزایش یابد تا مرغوب تر باشد.

4. رنگ (Color)

شاید تصور کنید چمن مصنوعی فقط به رنگ سبز موجود است اما امروزه محصولات با کیفیت بالا در رنگ‌های متنوعی موجود هستند تا فضاهای جذابی را خلق کنند. محصولات خانه چمن به صورت چند رنگ یا تک رنگ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از سایه‌های مختلف تیره تا روشن، یک نمای طبیعی برای چمن مصنوعی ایجاد می‌کنند. بعضی از محصولات از الیاف تک رنگ تولید می شوند که قیمت مناسب تری دارند و انواع چمن مصنوعی دیگری از ترکیب ۲ تا ۴ رنگ تولید می شوند که جذابیت های مربوط به خود را دارد. منظور از چندین رنگ الیاف این است که در یک گره بافتی از ترکیب ۲ تا ۴ رنگ الیاف از سبز تا زرد و بژ تولید می شوند و انواع چمن مصنوعی جذابی را پدید می آورند.

5. دیتکس الیاف (Detex)

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی

دیتکس چیست؟ شاخص ضخامت تک رشته لیف (نخ) می باشد که یک شاخص علمی برای هر نوع الیافی است. در مبحث چمن مصنوعی دو نوع دیتکس داریم. دیتکس کل (جمع دیتکس الیاف یک گره) و دیتکس تک رشته. هر چه دیتکس کل یک چمن مصنوعی بیشتر باشد آن چمن الیاف بیشتری دارد و مرغوب تر است اما در مبحث دیتکس تک رشته قضیه جور دیگری است. اگر دیتکس تک رشته بالا باشد، چمن مصنوعی لمس زمخت تری دارد و برای تماس با پوست خوشایند نیست و اگر دیتکس تک رشته پایین باشد لمس چمن مصنوعی بسیار برای پوست مناسب است. پس در بخش انواع چمن مصنوعی در نظر بگیرید که آیا با چمن مصنوعی تماس پوستی دارید یا خیر.

نتیجه گیری:

1. چمن مصنوعی مرغوب برای تماس با پوست دیتکس کل بالایی دارد ولی دیتکس تک رشته آن باید پایین باشد (یعنی الیاف نازک تر هستند ولی حجم الیاف بالاست).

2. چمن مصنوعی مرغوب برای فعالیت های خشن (محیط های پرتردد، زمین های ورزشی و غیره) هم دیتکس کل و هم دیتکس تک رشته بالایی باید داشته باشد.

خرید انواع چمن مصنوعی

خرید چمن مصنوعی

همانطور که دیدید انواع مختلفی از چمن مصنوعی برای انتخاب وجود دارد اما بهترین مدل برای شما کدام است؟ هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید چمن مصنوعی حتما باید به نیازهای خود توجه کنید. بهترین راه برای خرید چمن مصنوعی، مقایسه ویژگی‌های مختلف این محصولات است. ما در بخش قبلی به مهم ترین ویژگی‌های آنها اشاره کردیم تا شما با مقایسه آنها راحت تر محصول مورد نظر خود را پیدا کنید.

همچنین هنگام خرید چمن مصنوعی باید به این سوال ها پاسخ دهید:

  • آیا به چمن مصنوعی بسیار بادوام نیاز دارید؟
  • آیا قصد دارید از چمن مصنوعی در یک منطقه پر رفت و آمد یا محیط بازی کودکان استفاده کنید؟
  • چقدر به ظاهر چمن مصنوعی اهمیت می‌دهید؟
  • آیا قرار است چمن بیشتر جنبه تزئینی و نمایشی داشته باشد یا برعکس قابلیت استفاده از آن مهم است؟

همنچنین در حال حاضر فروشگاه‌های متعددی اقدام به فروش چمن مصنوعی کرده‌اند که پیدا کردن مناسب ترین آنها یکی دیگر از دغدغه های مهم خرید چمن مصنوعی محسوب می‌شود. برای انتخاب بهترین فروشنده چمن مصنوعی کافی است به سوابق و نمونه کارهای موجود در وب سایت آنها توجه کنید و همینطور پیش از خرید حتما درخواست یک مشاوره تلفنی از آنها داشته باشید.

قیمت چمن مصنوعی

یک فاکتور مهم دیگر در انتخاب انواع چمن مصنوعی، مقایسه این محصولات از لحاظ قیمت است. حتما می‌دانید که چمن ها با درجه کیفی مختلف از مدل‌های ارزان تا گران تر پیدا می‌شوند. شما می‌توانید چندین مدل نزدیک به خواسته‌های خود را پیدا کرده، سپس آنها را از لحاظ قیمت مقایسه کنید تا در نهایت با یک بودجه مناسب بهترین انتخاب را داشته باشید.

همچنین اگر به دوام و ماندگاری چمن اهمیت می‌دهید؛ توصیه می‌کنیم اصلا به سراغ مدل‌های ارزان قیمت نروید چرا که این محصولات معمولا از تراکم و جنس الیاف خوبی برخوردار نبوده و خیلی زود ظاهر خود را از دست می‌دهند.

سخن پایانی

بدون شک تولید انواع چمن‌های مصنوعی هنوز هم به پیشرفت خود ادامه داده و هر روز ویژگی‌های جدیدتری به این محصولات اضافه می‌شود. برای مثال، شاید قبلا چمن مصنوعی تایلی چندان شناخته شده نبود اما امروزه این نوع چمن ها که در سایت خانه چمن نیز قابل تهیه هستند، به محبوبیت بسیاری زیادی دست پیدا کرده اند. قبل از خرید چمن مصنوعی دانستن اینکه چه چیزی برای شما کاربردی تر است؛ موجب صرفه جویی زیادی در زمان و هزینه‌های شما خواهد شد.

مشتریان گرامی می‌توانند بر اساس نیاز خود انواع چمن مصنوعی وارداتی و تولید داخل را در خانه چمن پیدا کنند. این محصولات نسبت به سایر فروشگاه‌های موجود از تنوع بسیار گسترده‌تری برخوردار بوده بطوریکه با هر بودجه‌ای امکان خرید یک نوع چمن باکیفیت بالا وجود دارد.

بنابراین اگر به دنبال محصول خاصی هستید که تمام انتظارات شما نسبت به چمن مصنوعی را برآورده سازد؛ حتما به محصولات فروشگاه خانه چمن سر بزنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، همین امروز با ما تماس بگیرید.

5 1 رای
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها