چسب چمن مصنوعی

چسب چمن مصنوعی و نحوه استفاده از آن

استفاده از چمن مصنوعی برای زیباسازی محیط‌های مختلف ترند شده است و به ‌طبع دارای محبوبیت زیادی می‌باشد. کاربردهای چمن مصنوعی بسیار متنوع هستند و از مهم ترین آن‌ها می‌توان به استفاده در محیط ورزشی، روف گاردن، حیاط، دور استخر، تالار و تراس اشاره کرد. اما نکته قابل توجه در این است که در کنار کیفیت بالای چمن مصنوعی نصب صحیح، کیفیت و نوع چسب از اهمیت بالایی برخودار است.

به همین دلیل، شما باید قبل از چسباندن چمن مصنوعی با انواع چسب ها و روش استفاده آن آشنا شوید. از این رو ما در این مقاله تصمیم گرفتیم، به نکات و جزئیات مهم برای چسباندن چمن مصنوعی بر روی سطوح مختلف نظیر موزاییک، کاشی، چوب، سرامیک، بتن و سطح گچی آشنا کنیم.

چسب چمن مصنوعی چیست؟

انواع چسب چمن مصنوعی

چسب چمن مصنوعی ماده ای است که چمن مصنوعی را به زمین یا هر سطح دیگری متصل می کند. از این محصول در مکان هایی استفاده می شود که به کار بردن میخ یا محلول های دیگر امکان پذیر نیست و یا دوام کمتری دارد.

انواع چسب چمن مصنوعی

همانطور که اشاره کردیم، چسب چمن مصنوعی برای همه نوع سطوح می توان استفاده کرد و تنها تفاوت آن در نوع چسب است که برای کدوم سطح مناسب است. در ادامه به انواع چسب چمن مصنوعی اشاره می کنیم.

1.  چسب چمن مصنوعی تک جزئی

چسب چمن مصنوعی تک جزئی به نام چسب موکتی یا صنعتی نیز در بازار شناخته است. این محصول نسبت به دو جزئی ساده‌تر و از نوعی لاستیک رقیق شده با حلال تولوئن تشکیل شده است. از آنجایی که این چسب تک جزئی از استحکام بالایی برخوردار است، برای کفّاشی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، برخلاف مدل‌های دو جزئی، چسب چمن مصنوعی تک جزئی به ترکیب با ماده دیگر یا هاردنر نیازی ندارد. این محصول در اندازه‌ها و ابعاد گوناگون از قوطی ۱ کیلوگرمی، گالن ۴ کیلویی تا حلب ۱۷ کیلوگرمی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

2.  چسب چمن مصنوعی دو جزئی

چسب چمن مصنوعی دو جزئی

چسب چمن مصنوعی دو جزئی از دو ماده ساخته شده است که جزء اول آن مثل مدل‌های تک جزئی پلی اورتان است و جزء دوم از نوعی هاردنر استفاده می‌شود. هاردنر، نوعی سفت کننده یا سخت کننده است و دارای مایعی به نام ایزوسیانات می‌باشد. این ماده، موجب سفت شدن مولکول های چسب چمن می‌شود.

چسب دو جزئی دارای قدرت چسبندگی بسیار بالایی می‌باشد و از این رو، برای چسباندن انواع چمن تزئینی و چمن مصنوعی ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ این محصول سبز و آبی است. برای استفاده از چسب چمن مصنوعی دوجزیی، یک دستی و تمیز بودن سطح بسیار مهم است.

 نکته قابل توجه در این است که این نوع چسب سریع سفت می شود. به همین دلیل، برای چسباندن آن باید سرعت عمل بالایی داشته باشید. همچنین، میزان و نحوه ترکیب این چسب با هاردنر یا سفت کننده در مدل‌های مختلف نیز متفاوت است. در بعضی نمونه‌ها هر پنج کیلو چسب چمن مصنوعی به یک کیلو هاردنر نیاز دارد. البته در مدل‌های قوی‌تر نسبت اختلاط ۱۵ درصد است، به این معنا که هر کیلوگرم چسب به ۱۵۰ گرم هاردنر نیاز دارد.

روش استفاده از چسب تک جزئی

در ابتدا سطح مورد نظر را تمیز کرده و به میزان لازم چسب مورد نظر را با توجه به نوع چمن مصنوعی و سطح زمین بمالید و حدود چند دقیقه صبر کنید. پس از گذشت این مدت، چسب قوی‌تر شده و گاز آن از بین می‌رود. در این صورت، شما می توانید چمن مصنوعی را روی چسب قرار دهید. نکته قابل توجه در این است که در صورت قرار دادن دمای محیط بین ۱۰ الی ۳۰ درجه، بازدهی چسب چمن مصنوعی افزایش خواهد یافت.

طریقه استفاده از چسب چمن مصنوعی دو جزئی

طریقه استفاده از چسب چمن مصنوعی دو جزئی

همانطور که اشاره کردیم، باید قبل از نصب چمن مصنوعی زمین مورد نظر صاف و یکدست شود. بعد از انجام این کار، تکه‌های چمن را اورلب یا لب به لب کنید و با در نظر گرفتن توضیحات و نوع چسب باید آن را با ماده هاردنر ترکیب کنید. به عنوان مثال، اگر چسب با اختلاط ۱۵ درصد است، به ازای هر کیلوگرم چسب ۱۵۰ گرم هاردنر اضافه کنید. باید به اندازه چسب دقت زیادی داشته باشید. در غیر این صورت، استفاده بیش از حد، موجب خراب شدن ساختار چمن مصنوعی می‌شود. اگر برای اماکن بزرگ یا خاص به چمن مصنوعی نیاز دارید، بهتر است نصب آن را به افراد متخصص بسپارید

کدام نوع چسب مناسب تر است؟

چسباندن چمن مصنوعی با چسب تک جزئی یا دو جزئی به نوع چمن، سطح و محل استفاده بستگی دارد. در اکثر مواقع، برای محل هایی که به چسبندگی قوی نیاز دارد، چسب چمن مصنوعی دو جزئی پیشنهاد می‌شود. همچنین توصیه می شود برای محیط های باز که چمن مصنوعی با برف و باران در تماس است از چسب های دو جزئی استفاده کنید زیرا مقاومت بسیار بالایی در شرایط رطوبت بالا دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع چمن مصنوعی مقاله چمن مصنوعی چیست را مطالعه نمایید.

زمان ژل چسب چمن مصنوعی چیست؟

زمان ژل چسب چمن مصنوعی

عبارت زمان ژل یا Gel time چسب چمن مصنوعی در خصوص چسب دو جزئی به کار می‌رود. به این منظور، زمانی که ترکیب چسب چمن و هاردنر در حالتی مشابه ژل است، زمان ژل می‌گویند. در این زمان، چسب حالتی مشابه با آدامس دارد و هنوز به سفتی بسیار زیاد نرسیده است، از طرفی هم میزان شل و مایع بودن آن کاهش یافته است.

زمان ژل، بهترین زمان برای استفاده از چسب چمن مصنوعی دو جزئی می‌باشد. در این حالت چسب به میزان کافی خود را گرفته و هنوز سفت نشده است. در صورت عدم دقت و تشخیص ژل تایم برای چسباندن چمن مصنوعی، چسب سفت و نهایتاً بلا استفاده خواهد شد.
زمان ژل با دمای هوا ارتباط مستقیم دارد. از این رو، هر چه هوا گرم تر باشد، زمان ژل کمتر و باید سرعت عمل بیشتری داشته باشید. پیشنهاد می شود که چسب دوجزئی را در قسمت های کوچک برداشته (مثلا هر ۱ تا ۲ کیلوگرم) و با هاردنر اختلاط و سپس استفاده کنید. اختلاط کل هاردنر با کل چسب پلی اوران به طور ناگهانی معمولا منجر به سفت شدن مقداری از چسب شما می شود و فرصت عملیاتی را از دست خواهید داد.

ویژگی های چسب چمن مصنوعی

ویژگی و خصوصیات چسب چمن مصنوعی به نوع و مدل آن بستگی دارد اما به طور کلی اکثر نمونه‌های باکیفیت دارای این مشخصات هستند:

  • چسب چمن مصنوعی دارای قدرت چسبندگی بسیار بالایی است و استحکام قابل توجهی دارد.
  • از این چسب می‌توان برای انواع سطوح و چسباندن چمن‌های مصنوعی مختلف استفاده کرد.
  •  در برابر رطوبت و دمای بالا از مقاومت زیادی بهره‌مند است.
  • عدم تغییر در خاصیت الاستیک چسب با تغییرات دمایی شدید

این موارد در کنار یکدیگر موجب مناسب بودن این چسب برای چمن مصنوعی شده‌اند.

بهترین چسب چمن مصنوعی

بهترین چسب چمن مصنوعی علاوه بر برخورداری از خصوصیات اصلی برای چسباندن چمن، باید از معیارهای خاصی برخوردار باشد. به عنوان مثال، ماندگاری و دوام بالا از مهم ترین نکاتی است که از خراب شدن چمن و سطوح جلوگیری می‌کند. همچنین، می‌توان گفت، بهترین چسب چمن مصنوعی باید دارای استاندارد‌ و انعطاف پذیری لازم باشد. ضمناً به انضمام این موارد، باید امکان استفاده از آن برای چسباندن چمن مصنوعی بر روی سطوح گوناگون را داشته باشد.

مواد اولیه چسب چمن مصنوعی

نحوه چسب زدن چمن مصنوعی

مهم ترین مواد اولیه چسب چمن مصنوعی تک جزئی شامل مواد پلیمری از جمله پلی کلروپرن(CR) است و برای چسب چمن مصنوعی دوجزیی پلی اورتان و ترکیبات ایزوسیاناتی از جمله مواد اولیه این دسته از چسب ها محسوب می شوند. چسب های تک جزئی جز چسب های حلالی محسوب می شوند در صورتی که چسب چمن مصنوعی دوجزئی زیر مجموعه چسب های واکنشی قرار می گیرند.

نکات مهم برای چسباندن چمن مصنوعی

این نکات برای استفاده از چسب چمن مصنوعی حائز اهمیت هستند:

  • سرعت عمل بالا لازم است.
  • پیش از استفاده سطح را تمیز کنید.
  • چسب را به میزان لازم استفاده نمایید.
  • از یک شانه دندانه‌دار برای پخش چسب استفاده کنید.
  • برای نصب بهتر از متخصصین کمک یا مشاوره بگیرید.

خرید چسب چمن مصنوعی

برای بهره‌گیری از چسبندگی قوی و عدم نیاز به چسباندن دوباره، بهتر است این محصول را از مراکز معتبر تهیه کنید؛ زیرا تولیدکنندگان چمن مصنوعی با ساختار و نوع چسب مورد نیاز آن آشنایی بیشتری دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، شما می توانید با کارشناسان ما که می توانند به شما صحیح ترین مشاوره را از نقطه نظر کیفی و عملیاتی تقدیم کنند، ارتباط بگیرید.

قیمت چسب چمن مصنوعی

از آنجایی که این محصول به دو صورت تک جزئی و دوجزئی تولید می شود، قیمت هر یک بسته به نوع کاربردی که دارند، باهم متفاوت است. علاوه بر این، قیمت این محصول بسته به نوع برند، مقدار چسب و کیفیت محصول نیز متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

1.  آیا باید از چسب مخصوص چمن استفاده کنیم؟

چسب های دیگر ممکن است مناسب باشد، اما چسب چمن مصنوعی به طور خاص برای همین کار ساخته شده است و دوام بیشتری دارد. مهم تر از همه، چسب چمن مصنوعی بسیار قوی است و از نظر شیمیایی با زیره چمن مصنوعی بسیار سازگار است و چسبندگی فوق العاده بالایی خواهد داشت.

2.  چقدر چسب نیاز داریم؟

شما باید بسته به متراژ و نوع هندسه، به میزان مناسب  چسب تهیه کنید اما به طور کلی، برای نصب های راسته و یک تیکه که درزهای کمی دارند برای هر ۵۰ مترمربع ۱۰ کیلوگرم چسب نیاز است و اگر میزان درزها بیشتر شود میزان مصرف چسب چمن مصنوعی افزایش می یابد. همچنین برای چمن مصنوعی نواری برای هر مترمربع چمن مصنوعی نوار شده به میزان ۱.۲ تا ۱.۳ کیلوگرم چسب  چمن مصنوعی نیاز است.

3.  چسب چمن مصنوعی سمی است؟

انواع مختلفی از چسب چمن در بازار وجود دارد که کیفیت بالایی دارند اما با این حال بسیاری از آنها سمی هستند. چسب های خانه چمن بر پایه پلی اورتان ساخته شده است و بدلیل ماهیتی واکنشی این چسب ها (نه تبخیر حلال) درصد این سمیت بسیار کم است. نکته قابل توجه در این است که چسب های سمی تر سریع تر از چسب های معمولی خشک می شوند. به همین دلیل، بسیاری از نصاب ها این نوع چسب را ترجیح می دهند.

4.  برای استفاده از چسب به چه ابزاری نیاز داریم؟

نصاب های حرفه ای از هیچ ابزاری استفاده نمی کنند و چسب را در امتداد نوار درز در یک خط نازک می ریزند. اما اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید می توانید از ویدیوهای آموزشی خانه چمن کمک بگیرید.

3.5 2 رای ها
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها