ایده های جالب در بکارگیری چمن مصنوعی

کاربرد چمن مصنوعی

امروزه استفاده از چمن های مصنوعی در زیباسازی محوطه ها نقش اساسی دارند. این محصولات به واسطه عدم نیاز به نگهداری و همچنین آبیاری، جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی می باشند. چمن های مصنوعی بسته به نوع الیاف به کار رفته و یا نحوه ساخت، در انواع مختلفی از جمله چمن مصنوعی تزئینی و چمن مصنوعی ورزشی تولید می شوند.

چمن مصنوعی روی پله


چمن ‌مصنوعی ورزشی

از چمن ‌مصنوعی ورزشی در زمین های بازی گلف، تنیس، استادیوم ها، زمین فوتبال، راگبی استفاده می‌شود. برای زمین‌ های مینی فوتبال و در مدارس نیز کاربرد زیادی دارد. برای انتخاب چمن های ورزشی، بسته به نوع ورزش، لازم است ارتفاع چمن را در نظر داشته باشید. برای مثال چمن مصنوعی فوتبالی به واسطه لزوم ضربه پذیری بالا، لازم است از بین چمن های ارتفاع بلند و ضخیم انتخاب شوند. هرچقدر ارتفاع یک چمن مصنوعی بالاتر باشد، میزان ضربه پذیری آن نیز بالاتر خواهد بود. برخی اوقات به منظور افزایش تراکم و ضربه پذیری چمن های فوتبالی از پر کننده هایی مانند سیلیس و گرانول مابین الیاف چمن مصنوعی استفاده می شود. چمن مصنوعی 50 میلیمتری Ms pro یکی از بهترین چمن های مصنوعی ورزشی با ساختار نخ هلندی است که توسط شرکت خانه چمن به بازار عرضه شده است.

از آنجا که ابعاد زمین های ورزشی بزرگ است، پیش از سفارش چمن مصنوعی ابتدا لازم است، متراژ زمین به دقت اندازه گیری شده تا بافت چمن مصنوعی بنا به ابعاد مورد نظر صورت گیرد.


چمن‌ مصنوعی تزئینی

چمن های مصنوعی تزئینی یکی از معروف ترین دسته چمن های مصنوعی هستند که در انواع مختلفی در بازار موجود می باشند. این مدل چمن ظرافت و شباهت بیشتری به چمن طبیعی داشته و برای زیباسازی محیط های مختلف استفاده خواهند شد. این محصولات در انواع مختلفی از جمله بهاره و پائیزه، تک بافت و یا دوبافت تولید می شوند. چمن های مصنوعی دوبافت در کنار الیاف اصلی خود، از الیاف کمکی نیز استفاده می نمایند. علاوه بر این ارتفاع نخ بکار رفته در تولید این چمن ها بسته به نوع کاربرد متفاوت می باشد.

در ادامه کاربرد برخی از این محصولات بررسی خواهد شد.

چمن مصنوعی تزئینی

در ادامه برخی از کاربردهای چمن های مصنوعی تزئینی بررسی خواهد شد.


چمن ‌مصنوعی برای بالکن و تراس

یکی از کاربردهای جذاب چمن مصنوعی، استفاده در زیباسازی تراس و بالکن می باشد. با توجه به اینکه آپارتمان های امروزی همگی دارای فضای بالکن و یا تراس هستند، کمی خلاقیت در محوطه سازی این محیط ها می تواند لذت بودن در محیطی دلنشین را برای شما فراهم نماید. در هنگام استفاده از چمن مصنوعی تراس توجه داشته باشید که داشتن شیب مناسب برای خروج آب از کف شور در چنین فضاهایی ضروری است. در صورت عدم وجود خروجی آب، چمن مصنوعی به مرور زمان پوسیده و از بین خواهد رفت. به دلیل اینکه در فضای بالکن و تراس ممکن است پا برهنه باشید و یا کودک شما در این فضا بازی کند بهتر است چمن مصنوعی نرم و لطیف، پرز بلند و پر تراکم انتخاب کنید.

علاوه بر این، استفاده از دیوار پوش سبز (گرین وال) و همچنین قلوه سنگ های درشت، میتواند جلوه بی نظیری در محوطه بالکن و یا تراس شما ایجاد نماید.


چمن ‌مصنوعی برای حیاط

یکی دیگر از کاربردهای چمن مصنوعی استفاده در محوطه سازی حیاط می باشد. چمن مصنوعی می تواند گزینه ایده آل برای ایجاد یک باغ کوچک در حیاط منزل باشد. انتخاب چمن مصنوعی به عنوان جایگزین چمن طبیعی، شما را از سر و صدای آزاردهنده ماشین چمن زنی و نگهداری آن بی نیاز می کند. طراحی و نصب چمن مصنوعی حیاط و باغ به پارامترهای مختلفی ارتباط دارد. طراحان این حوزه بسته به متراژ و ابعاد حیاط، می توانند بهترین ایده را برای دکوراسیون به شما پیشنهاد دهند. علاوه بر این شما می توانید با استفاده از سنگ یا واش بتن حیاط را تزئین کنید. برای این منظور  از چمن بین سنگی نیز استفاده می شود. چمن بین سنگی نوعی چمن است که مابین شیارهای سنگ قرار خواهد گرفت.

چمن مصنوعی حیاط


چمن مصنوعی برای زیر درختان و بوته ها

از چمن مصنوعی به منظور زیباسازی زیر درخت و بوته ها در فضاهای شهری و همچنین ویلا و تالار نیز استفاده می شود.  یک مزیت چمن مصنوعی زیر درخت این است نیاز به آفتاب برای رشد ندارد. در صورتی که چمن طبیعی زیر سایه درختان به دلیل عدم وجود نور آفتاب به صورت لکه دار و نامنظم رشد می کند. برای این منظور چمن در کنار مناطق انتخاب شده قرار گرفته و سپس طبق اندازه تنه درختان برش می خورد. برای نهایی کردن این ایده سعی کنید از عناصر تزئینی همچون سنگ ریزه های سفید در کنار تنه درخت یا بوته استفاده کنید. نصب این مدل به برشکاری نیاز دارد و باید سطح باغچه مسطح شود و علف هرز کنده شود. برای این منظور می توانید از انواع چمن های مصنوعی تزیینی باغچه استفاده کنید. ولی بهتر است خیلی ارتفاع زیادی نداشته باشد تا از نظر نظافت کار را برای شما دشوار نکنند.


چمن‌ مصنوعی بین سنگ و موزاییک

آیا دوست دارید طراحی و دیزاین زیبا اطراف سنگ فرش هایتان داشته باشید؟

پیشنهاد می شود از چمن مصنوعی برای تزئین آن ها استفاده کنید.

برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

  • لایه ای مسطح از بتن را بر روی سطح مورد نظر اجرا کنید و اجازه دهید بطور کامل خشک شود.
  • سنگ فرش ها را طبق ایده ی از پیش طراحی شده بر روی سطح بتنی تثبیت کنید. این فرآیند نیاز به تخصص دارد. میزان عمق ایده آل سطح سنگ فرش تا کف بتنی ۱ تا ۲ سانتیمتر است و همچنین فاصله و پهنای میان سنگ فرش ها نیز سلیقه ای است. استفاده از عمق های بیشتر شما را ملزم به استفاده از چمن های مصنوعی بلند تر می کند که سبب می شود هزینه بیشتری را بپردازید.  معمولا از چمن مصنوعی 25 میلیمتر برای بین سنگی استفاده میشود.
  • چمن را مطابق با شیار مابین سنگ فرش ها برش داده و با استفاده از چسب ما بین سنگ فرش ها بچسبانید. چمن باید همیشه از سطح سنگ فرش به اندازه 5 میلمیتر بالاتر قرار بگیرد. چمن مصنوعی 25 میلیمتری لومیا یکی از بهترین چمن های مصنوعی برای نصب بین سنگی از لحاظ ارتفاع و قیمت در بازار چمن های مصنوعی می باشد.

چمن مصنوعی برای تالار و باغ ها

برای ایجاد فضایی دلنشین و سرسبز در تالارها، می توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید. در مناطقی که شرایط آب و هوایی مساعد و مناسب رشد چمن طبیعی نیست و یا برای صرفه جویی در مصرف آب، این محصول بسیار مناسب است. ظاهر یکدست و زیبا دارد و در چهار فصل سال سرسبز و بهاری خواهد بود. برای نصب چمن مصنوعی باغ باید خاک را کوبیده و سطح را صاف کنید. برای نصب چمن مصنوعی باغ لازم است زیرسازی آن توسط سیمان انجام شود تا فرایند چسباندن چمن راحت تر صورت گیرد. توجه داشته باشید که هر چه ارتفاع چمن مصنوعی بکار رفته بلند تر باشد، نظافت آن نیز دشوار تر خواهد بود. چرا که نفوذ زباله های ریز تر به داخل الیاف بلند چمن مصنوعی نظافت آن را دشوار تر خواهد کرد.


چمن مصنوعی برای دور استخر

یکی از بهترین ایده ها برای زیباسازی استخر در ویلاها، ایجاد فضای سبز است. به کمک چمن مصنوعی می توان محیطی زیبا و سرسبز در کنار استخر ایجاد نمود. استفاده از چمن های مصنوعی پرز بلند و پر تراکم  برای این منظور بهتر است؛ اما اگر محدودیت صرف هزینه دارید، می توانید از چمن های مصنوعی موکتی استفاده نمائید. توجه داشته باشید که اگر تردد بسیار بالایی در محوطه خواهید داشت، چمن های موکتی انتخاب مناسبی نخواهند بود. بهتر است از انواع پر تراکم تر و بلند برای مکان های پر تردد استفاده نمائید.


چمن‌ مصنوعی برای روف گاردن

یکی از بهترین و جذابترین ایده‌ها برای زیباسازی روف گاردن استفاده از چمن ‌مصنوعی است. شما می توانید با استفاده از چمن مصنوعی محیطی زیبا و سرسبز را برای مدت زمان طولانی برای خود ایجاد نمائید.

چمن مصنوعی را می ‌توان  به صورت نصب تخت و یا بین سنگی و حتی نا منظم در محیط روف گاردن استفاده کرد.

چمن مصنوعی روف


دکوراسیون داخلی با چمن مصنوعی

ایده های بسیاری وجود دارد که می توانید از این محصول زیبا و پر کاربرد استفاده برده و فضای زیبایی ایجاد کنید. برای مثال استفاده از چمن های ارتفاع پایین مانند چمن مصنوعی 11 میلیمتری ونوس در زیباسازی دیوارها و پله ها یکی از این کاربردهای جذاب این محصول است. کاربرد دیگر چمن مصنوعی استفاده به عنوان پادری و یا کف آسانسور می باشد که ایده بسیار زیباییست. کاربردهای بسیاری از جمله تزئین روی میز غذاخوری در ویلا و همچنین تزیین صندلی و وسایل دیگر به وسیله چمن و هزاران ایده جذاب دیگر وجود دارد.

ایده‌های چمن‌ مصنوعی نوین

از دیگر کاربردهای نوین چمن مصنوعی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • زیباسازی دیوار که اصطلاحا به آن گرین وال (GREEN WALL) می‌گویند.
  • زیباسازی محوطه نگهداری از حیوانات خانگی
  • استفاده به عنوان پادری
  • زیباسازی پله و کف آسانسور
3.3 4 رای ها
ثبت امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها